Wydanie nr 116/2024, Czwartek 25.04.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak lotnicy z Rumi bronili zamku w Malborku w 1945 r. - Muzeum Miasta zaprasza na Spotkanie z historią.

Jak lotnicy z Rumi bronili zamku w Malborku w 1945 r. - Muzeum Miasta… fot. archiwum TvRegionalna24.pl
Muzeum Miasta Malborka zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią”. Tym razem tematem spotkania będzie obrona malborskiego zamku. Wykład poprowadzi Ryszard Rząd, historyk, pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku.

W czwartek, 11 kwietnia o godz. 17:00 w Muzeum Miasta Malborka odbędzie się wykład pt. „Jak lotnicy z Rumi bronili zamku w Malborku w 1945 r.".
- „Relacja z obrony oparta jest na wspomnieniach Gerda Herbiga urodzonego w 1915 r. w Hamburgu. Dzieciństwo i wczesne lata szkolne spędził w Kilonii. W 1940 r. zaliczył szkolenie lotnicze i przez dwa lata pełnił służbę w jednej z eskadr dalekiego rozpoznania na froncie wschodnim. W latach 1943-44 już jako kapitan, był szefem kompanii w batalionie szkoleniowym Luftwaffe w Oschatz. W styczniu 1945 r. skierowano go do wsparcia załogi broniącej malborski zamek. Z tego okresu pochodzą wspomnienia, spisane w sierpniu 1946 r.” - zachęca do uczestnictwa w wykładzie Muzeum Miasta Malborka.

Wykład poprowadzi Ryszard Rząd - historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jako pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku od wielu lat zajmuje się głównie XIX i XX-wiecznymi dziejami krzyżackiej warowni, w tym również tragicznymi wydarzeniami z 1945 r. Swoją uwagę poświęca ponadto historii miasta Malborka popularyzując ją poprzez wystawy i publikacje prasowe. Autor „Bedekera malborskiego 1845-1945”.

 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatora wydarzenia.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.