Wydanie nr 114/2024, Wtorek 23.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy, Gabriela, Gerarda, Lena
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. drugens - projekt uczennic I LO przybliża temat uzależnień wśród młodzieży.

Malbork. drugens - projekt uczennic I LO przybliża temat uzależnień… fot. archiwum prywatne
Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku - Martyna Maćkiewicz, Kornelia Sawczuk, Alicja Nowosielska i Wiktoria Bonisławski w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” realizują projekt społeczno-edukacyjny „drugens” – tworzą specjalnego e-booka o nazwie „droga w NIEskończoność” poświęconego tematowi uzależnień wśród młodzieży i osób dorosłych, który z roku na rok jest pogłębiającym się problemem.

„Zwolnieni z teorii” to ogólnopolska olimpiada, po ukończeniu której uczestnicy mogą zdobyć międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute. Olimpiada uczy wielu bardzo ważnych rzeczy, takich jak np. zarządzania lub pracy zespołowej.

Jak podkreślają autorki projektu „drugens”, uczennice 2. klasy, w ostatnim czasie zauważyły olbrzymi problem w swoim środowisku.

- „Coraz większa część nastolatków ma dostęp do środków uzależniających. W automatach można bez problemu zakupić chociażby e-papierosy, które są wszechobecne w życiu praktycznie każdego nastolatka. Według nich jest to idealny sposób na odstresowanie czy przypodobanie się środowisku. Podobna sytuacja tyczy się alkoholu. Pomimo, że jest on zabroniony dla osób niepełnoletnich, to praktycznie każda impreza u młodzieży nie może się bez niego odbyć” - mówią pomysłodawczynie projektu „drugens”. - „W szkołach zarówno podstawowych, jak i średnich odbywają się apele, które mają edukować na temat zagrożeń związanych z tymi środkami. Natomiast z naszych obserwacji na różnych etapach edukacji wiemy, że apele są zlekceważone przez dużą część odbiorców. Oglądając telewizję czy przeglądając media społecznościowe odnotowałyśmy wzmianki o rosnącej liczbie zgonów spowodowanej przedawkowaniem środków psychoaktywnych w środowisku osób zarówno młodych jak i dorosłych. Problem przestał dotyczyć tylko jednej grupy wiekowej. Uzależnienia stały się nieodłącznym problemem społeczeństwa, z roku na rok pogłębiającym się”.

W ramach projektu „drugens” dziewczyny stworzyły specjalnego e-booka, w którym w przyswajalny sposób starają się przedstawić problem uzależnień i walki z nimi. Od soboty, 3 lutego jest on już dostępny. Na e-book składają się opowieści osób – kiedyś uzależnionymi, z którymi twórczynie projektu przeprowadziły rozmowy oraz poradnik dla rodziców. We współpracy ze specjalistą opisały w nim najczęstsze uzależnienia wśród młodzieży, wpływ mediów społecznościowych na nastolatków, różnice pokoleniowe oraz jak pomóc osobie uzależnionej.

W związku z tym, że wiele osób podczas spacerów, jazdy samochodem czy pociągiem słucha muzyki, dziewczyny udostępniły na spotify swój podcast o nazwie „info z drugens”, w którym poruszają takie tematy jak podłoże genetyczne a uzależnienia, jak stres wpływa na człowieka itp.

- „Dzięki serii podcastów te osoby mogą w przyswajalny sposób dowiedzieć się czegoś nowego i potwierdzonego. Zorganizujemy również specjalne zajęcia dla młodych ludzi, gdzie sami będą mogli sprawdzić swoją wiedzę oraz gdzie opowiemy im historie naszych bohaterów, by mogli od podstaw zrozumieć uzależnienia” - podsumowują swój projekt dziewczyny z I LO.

Projekt uczennic I LO w Malborku można śledzić na:

https://drive.google.com/file/d/12nYId5NJTVL457h6_5EpLRCG1O9BLM79/view?pli=1

https://www.facebook.com/profile.php?id=61554617490137&mibextid=ZbWKwL

https://www.instagram.com/drugens_/?igshid=MzMyNGUyNmU2YQ%3D%3D

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.