Wydanie nr 106/2024, Poniedziałek 15.04.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Wiktoryn, Olimpia, Modest, Abel, Wszegniew, Anastazja, Tytus, Potencjana, Potencjanna, Sylwester, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uwaga strażacy! Samorząd województwa ma dla was ponad milion zł. Rusza „Pomorskie OSP 2024”

  • Wydanie nr 106/2024
  • 19 stycznia 2024, 08:47
  • Aleksander Olszak / pomorskie.eu
  • Na sygnale
Uwaga strażacy! Samorząd województwa ma dla was ponad milion zł. Rusza… fot. Uwaga strażacy! Samorząd województwa ma dla was ponad milion zł. Rusza „Pomorskie OSP 2024”
Wsparcie ochotniczych straż pożarnych to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Na tym nie można oszczędzać. Rozpoczyna się kolejna edycja programu „Pomorskie OSP”, w którym samorząd województwa pomorskiego wspiera OSP w zakupach sprzętu. W tegorocznej edycji do podziału jest ponad milion złotych.

Wnioski o dofinansowanie można będzie składać od 16 do 23 stycznia 2024 r.

Samorząd wspiera OSP

W naszym regionie działa 580 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Służy w nich kilkadziesiąt tysięcy druhów i druhen. Tylko w 2022 r. brali oni udział w ponad 4 tys. akcji.

– To wybitni profesjonaliści. Pierwsi na miejscu zdarzenia, pierwsi ratują zdrowie, życie i mienie Pomorzan – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ich praca nie jest możliwa bez odpowiedniego i specjalistycznego sprzętu. Jest on jednak kosztowny.

– I tu dajemy OSP odpowiedź, na pytanie jak go kupić. To nasz, samorządowy program „Pomorskie OSP” – mówi marszałek.

W jego ramach jednostki OSP mogą otrzymać wsparcie na zakup sprzętu.

Pomorskie OSP 2024

To już kolejna edycja programu. Decyzję o jej rozpoczęciu podjął 9 stycznia 2024 r. Zarząd Województwa Pomorskiego.

– Każdego roku na sprzęt przeznaczaliśmy pół miliona złotych. W 2023 r. zwiększyliśmy finansowanie o połowę. Pula środków w programie „Pomorskie OSP” w 2024 r. po raz kolejny zostanie zwiększona – informuje marszałek województwa.

Ile będzie pieniędzy?

– Do rozdysponowania będzie 1,1 mln zł – zaznacza.

W tegorocznej edycji jest jedna ważna zmiana. Z finansowania wyłączony został zakup mundurów galowych. Dofinansowanie można zatem przeznaczyć np. na pompy, ubrania bojowe, środki łączności, piły czy nożyce. Może to również być wyposażenie niezbędne do utrzymania umundurowania bojowego w należytym stanie takie jak pralki przemysłowe, suszarki oraz szafy do suszenia odzieży specjalnej, zależnie od konkretnych potrzeb danej jednostki.

Jak to zrobić?

O dofinansowanie zakupów sprzętu mogą wnioskować gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie liczące do 5 tys. mieszkańców. We wniosku można wskazać dowolną liczbę jednostek OSP w gminie.

– Termin składania wniosków jest krótki. Ale informujemy o programie już dziś i dajemy gminom czas na dokładne przeanalizowanie potrzeb – wyjaśnia dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWP Krzysztof Pałkowski.

Nabór wniosków potrwa od 16 do 23 stycznia 2024 r. Kwota dofinansowania nie może przekraczać 20 tys. zł.

– Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi zasadami i wypełnienia wniosków – dodaje.

Złożone aplikacje oceniać będzie specjalnie powołany przez marszałka województwa zespół. Poniżej ważne dokumenty dotyczące programu:

Aleksander Olszak / pomorskie.eu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.