Wydanie nr 202/2024, Sobota 20.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Informacja prasowa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o.

 • Wydanie nr 202/2024
 • 11 stycznia 2024, 09:43
 • Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o.
 • Wiadomości
 • 3 komentarze
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku przypomina zadłużonym mieszkańcom lokali socjalnych i komunalnych o możliwości restrukturyzacji swojego długu i umorzenia części zaległości wobec miasta Malborka. Termin składania wniosków mija 14 marca br.

 

 

Informacja prasowa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

w Malborku Sp. z o.o.

 

 

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku przypomina zadłużonym mieszkańcom lokali socjalnych i komunalnych o możliwości restrukturyzacji swojego długu i umorzenia części zaległości wobec miasta Malborka.

Termin składania wniosków mija 14 marca br.

 

Program restrukturyzacji zadłużenia lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego miasta Malborka został uchwalony w ubiegłym roku przez Radę Miasta Malborka. Lokatorzy, którzy mają dług wobec miasta Malbork, mogą składać wnioski o umorzenie części zobowiązań od 14 listopada 2023 roku.

 

 • Jest to druga edycja programu restrukturyzacji zadłużenia lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych. Decyzją burmistrza oraz radnych mieszkańcy mają możliwość uwolnienia się od swojego długu, a miasto ma szansę odzyskać część swoich wierzytelności - mówi Andrzej Wrona, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. - Program jest korzystny dla każdej ze stron porozumienia. Długoletnie zadłużenie lokatorów wobec miasta z tytułu niepłacenia czynszu sięga obecnie kilkunastu milionów złotych. Program został przyjęty po to, by samorząd odzyskał chociaż część tych pieniędzy. Program jest też korzystny dla mieszkańców, bo mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań i uciec ze spirali długu, spłacając część swojej należności.

 

Powody zadłużenia lokatorów są różne. Często spowodowane jest to trudną sytuacją finansową i niemożnością regularnego opłacania czynszu. Miejski program restrukturyzacji zadłużenia jest inicjatywą, która pomaga mieszkańcom „wyjść na prostą”.

 

 • Zachęcam mieszkańców do kontaktu, złożenia wniosku i skorzystania z programu. Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy przejść przez procedurę formalną, by zawrzeć korzystne dla każdej ze stron porozumienie - mówi Andrzej Wrona. - To najlepszy sposób, by spłacić swój dług wobec miasta i uniknąć procedury windykacyjnej, ewentualnej eksmisji z lokalu lub przeniesienia do mieszkania o gorszym standardzie.

 

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu restrukturyzacji zadłużenia mogą się kontaktować z ZGKiM, dzwoniąc na numery telefonów: 506 227 368, 506 227 384 lub 55 629 86 00 (wew. 3 lub 4). Z programu można skorzystać składając wniosek do 14 marca br.

 

 

Ze szczegółami programu restrukturyzacyjnego można się zapoznać poniżej:

 

Ile może zostać umorzone?

 

Program przewiduje dwa warianty umorzenia zadłużenia:

60% - w przypadku jednorazowej spłaty pozostałej części zadłużenia

(w ciągu 4 m-cy od dnia podpisania porozumienia),

60% - w przypadku spłaty pozostałej części zadłużenia w ratach

(ilość i terminy spłaty rat ustalone zostaną w porozumieniu z dłużnikiem,

ostatnia rata płatna nie później niż do 30 listopada 2027 r.).

 

Ile może zostać umorzone?

Program przewiduje dwa warianty umorzenia zadłużenia:

 • 60% – w przypadku jednorazowej spłaty pozostałej części zadłużenia (w ciągu 4 miesięcy od dnia podpisania porozumienia)

 • 60% – w przypadku spłaty pozostałej części zadłużenia w ratach (ilość i terminy spłaty rat ustalone zostaną w porozumieniu z dłużnikiem, ostatnia rata płatna nie później niż do 30 listopada 2027 r.)

 

Kto może ubiegać się o umorzenie zadłużenia? 

Do programu może przystąpić dłużnik, który:

 • na dzień 31 października 2023 r. posiadał zadłużenie powyżej roku za korzystanie z lokalu

 • złoży wniosek o restrukturyzację zadłużenia w terminie 4 miesięcy od dnia obowiązywania uchwały (wniosek do pobrania: w siedzibie ZGKiM w Malborku Sp. z o.o. przy ul. Gen. de Gaullea 70 oraz na stronie internetowej ZGKiM w Malborku Sp. z o.o.)

 • nie dewastował zajmowanego lokalu i nie wykraczał przeciwko porządkowi domowemu

 • nie zajął lokalu bez zgody Miasta

 • ureguluje do dnia podpisania porozumienia zaległości wynikające z nieopłaconej kaucji mieszkaniowej oraz zawartych porozumień w sprawie remontu lub ulepszenia lokalu

 

Kiedy nastąpi umorzenie zadłużenia?

Umorzenie dłużnikowi zadłużenia nastąpi nie później niż do 29 lutego 2028 r., po łącznym spełnieniu przez dłużnika następujących warunków:

 • spłaty pozostałej części zadłużenia (jednorazowo w terminie 4 miesięcy od daty zawarcia porozumienia lub w ratach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 listopada 2027 r., w zależności od wybranego przez dłużnika wariantu)

 • dokonywania bieżących płatności za korzystanie z lokalu terminowo i w pełnej wysokości

 • uregulowania zaległości powstałych od 31 października 2023 r. do dnia podpisania porozumienia

 

Jaki dług może zostać umorzony?

Umarzane będzie zadłużenie, w skład którego wchodzą: czynsz, opłaty niezależne od właściciela ( tj. opłaty za energię cieplną, gaz, wodę, odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych), odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego, odsetki.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
najemca
najemca 16.01.2024, 08:35
Od początku tego roku z 1000 zł czynszu który płacę będę odkładał 400 do skarbonki z 600 przepijał. Czynszu przez rok płacić nie będę. Po roku wpłacam 4800 a 7200 jestem do przodu. Patologia to mało powiedziane. Policzek w twarz dla uczciwych ludzi.
Jan bez ziemi.
Jan bez ziemi. 12.01.2024, 15:41
Patologia górą.
Krzyżak
Krzyżak 12.01.2024, 11:41
Bardzo fajnie, jak zwykle pomoc dla cwaniaków. Uczciwy i płacący = GŁUPI.
Gdyby miasto dało możliwość odpracowania długu to ok a tak to jest zachęta na przyszłość żeby nie płacić !!!