Wydanie nr 107/2024, Wtorek 16.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Benedykt, Bernadeta, Charyzjusz, Leonid, Erwin, Patrycy, Lambert, Urban, Julia, Ksenia
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. To dziurawy budżet uszyty pod wybory - budżet miasta na 2024 rok uchwalony.

Malbork. To dziurawy budżet uszyty pod wybory - budżet miasta na 2024… fot. UM Malbork
Tegoroczna sesja budżetowa Rady Miasta Malborka trwała ponad siedem godzin. Tradycyjnie już, dyskusja nad przyszłorocznym budżetem była gorąca, a temat finansów miasta po raz kolejny podzielił radnych.

Sesja budżetowa jest najbardziej oczekiwaną sesją w roku, podczas której radni podejmują najważniejszą uchwałę dla całego miasta. Jednak chyba nie wszyscy są tego zdania, bowiem w trakcie jej trwania Burmistrz Miasta Malborka opuścił obrady z informacją, że udaje się na wigilijne spotkanie do Środowiskowego Domu Samopomocy. Wrócił dopiero niespełna godzinę przed końcem obrad, gdy dyskusja nad przyszłorocznym budżetem w najlepsze trwała i chyliła się ku końcowi.

Jak co roku, temat finansów miasta rozpalił salę konferencyjną malborskiego magistratu do czerwoności. Wielu radnych nie zgadzało z jego założeniami.

- „Ten budżet można nazwać tylko w jeden sposób – to jest wyborczy budżet marzeń” – powiedział Przewodniczący Rady Paweł Dziwosz. -Panie Burmistrzu, jeszcze przed chwilą mieliśmy deficyt 14 mln zł. Pyk, mamy styczeń i mamy nadwyżkę 7 mln zł. - dodał, że niedoszacowane są wydatki na gospodarkę odpadami komunalnymi i jego zdaniem pieniędzy może zabraknąć na szeroko pojętą kulturę w mieście. - Budżet uszyty pod wybory, dziurawy, wszystko z niego wylatuje. Nie wierzę w ten budżet. Miną wybory, przyszła władza i Rada Miasta Malborka będzie miała ogromny problem, bo się okaże, że w niektórych obszarach miasta nie będzie pieniędzy” – podsumował Przewodniczący.

O niedoszacowaniu wydatków na darmową komunikację wskazywali radni Dariusz Rowiński i Adam Ilarz.

- „W zeszłym roku na lokalny transport zbiorowy zaplanowano 4 770 000 zł, co radni oprotestowali, że będzie za mało. W tym roku mamy zwyżkę – mamy zaproponowane 4 775 000 zł. Więc mamy całe 5 tys. zł więcej, niż w zeszłym roku. Powiem szczerze, że uśmiałem się jak norka. W sytuacji, gdy w tym roku ta darmowa komunikacja bezbiletowa kosztuje 6,5 mln zł, a w przyszłym szacowane jest na 7 mln zł. W związku z tym te 5 tys. zł to na co? Nie wiem, na waciki dla tej firmy? Gratuluję poczucia humoru” – podsumował radny Ilarz.

Za przyszłorocznym budżetem zagłosowało 11 radnych, 5 było przeciw, a jeden się wstrzymał. Czterech radnych było nieobecnych.

A jak przedstawia się przyszłoroczny budżet? Zgodnie z założeniami uchwały budżetowej dochody Miasta Malborka w 2024 r. znajdą się na poziomie 203 036 390 zł, a wydatki 195 655 295 zł. Nadwyżka budżetu Miasta Malborka w wysokości 7 381 095 zł zostanie przeznaczona w całości na spłatę kredytów i pożyczek w wysokości 7 381 095 zł.

 

Szczegóły dotyczące uchwały budżetowej w załączniku.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Załączone pliki do pobrania (2)

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.