Wydanie nr 116/2024, Czwartek 25.04.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Klasa o profilu wojskowym - wstęp do kariery wojskowej czy okazja, by przeżyć fajną przygodę?

Klasa o profilu wojskowym - wstęp do kariery wojskowej czy okazja, by… fot. TvRegionalna24.pl
Klasy mundurowe cieszą się coraz większą popularnością. W całej Polsce uczy się w nich kilkadziesiąt tysięcy uczniów, z czego znaczna większość wybrała profil wojskowy. Klasy o tym profilu prowadzone są przy współpracy szkół z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach dwóch programów – pierwszy (wprowadzony w 2017 r.) dotyczy certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, drugi (wprowadzony w 2020 r.) - oddziałów przygotowania mundurowego. Poza programem nauczania obowiązującym na poziomie szkoły średniej, uczniowie poznają podstawy musztry, biorą udział w szkoleniu strzeleckim, w ćwiczeniach kondycyjno-sprawnościowych na poligonach, a także różnych specjalistycznych zajęciach w jednostkach wojskowych. Wielu uczniów decyduje się na zrobienie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy czy ratownictwa wodnego. Mają szeroki wachlarz możliwości. Gdy kończą szkołę, są bogatsi o pakiet certyfikatów i różnych umiejętności. Na pewno łatwiej jest im podjąć decyzję o dalszej przyszłości. Tyle w teorii, a jak jest w rzeczywistości?

Zespół Szkół Technicznych w Malborku jest jedyną w powiecie szkołą mundurową z oddziałami przygotowania wojskowego. Zdaniem dyrektora szkoły Romana Klofczyńskiego, profil wojskowy wybierają młodzi ludzie, którzy wiedzą co chcą robić w swoim życiu. Choć wydaje nam się, że w wieku 13-14 lat mało kto wie, co będzie robił w dalekiej przyszłości, oni wiedzą, jaką chcieliby stworzyć dla siebie przyszłość. W większości wynika to z tradycji rodzinnych czy zainteresowań od najmłodszych lat.

- „Są to klasy dla ludzi, którzy cenią sobie dyscyplinę i zdrowy styl życia. Są to ludzie, którzy w profesjonalny sposób chcą kształcić się i swoje życie oddać temu krajowi. Brzmi to patetycznie, ale to świadczy o bardzo głębokim zmotywowaniu tych młodych ludzi, którzy wiedzą co chcą dalej w życiu robić” - podkreśla Roman Klofczyński.

Każdy uczeń, który wybierze profil wojskowy, po rozpoczęciu nauki otrzymuje pakiet wyposażenia mundurowego oraz niezbędnych przedmiotów, które służą do uczestniczenia w szkoleniach wojskowych. Raz w tygodniu odbywają się szkolenia. Szkoła na stałe współpracuje z 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W ostatnim czasie na terenie szkoły otwarta została wirtualna strzelnica, która jest niezbędnym elementem edukacji związanym z nowymi wymogami ministerstwa mówiącymi o tym, że młodzież szkół ponadpodstawowych w ramach przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa musi przejść (przynajmniej w elementarnym zakresie) naukę strzelania. Dzięki niej uczniowie doskonalą swoje możliwości strzeleckie i mogą brać udział w międzyszkolnych konkursach strzeleckich.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w październiku uczennica klasy III LOw Katarzyna Kołodziejska na eliminacjach Wojewódzkich Zawodów Strzeleckich Oddziałów Przygotowania Wojskowego i Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych na symulatorze pola walki ,,Śnieżnik” wywalczyła II miejsce.

Spotkaliśmy się z grupą uczniów klas I-IV o profilu wojskowym w Zespole Szkół Technicznych w Malborku i zapytaliśmy o powody ich wyboru tej szkoły. Dlaczego zdecydowali się na wybranie tego kierunku? Kto im pomógł w tym wyborze lub co ich zachęciło? Jakie plany mają na przyszłość? Tego dowiecie się z materiału wideo.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Zdjęcia z archiwum Zespołu Szkół Technicznych w Malborku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości