Wydanie nr 52/2024, Środa 21.02.2024
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Rozpoczął się Europejski Tydzień Autyzmu.

Malbork. Rozpoczął się Europejski Tydzień Autyzmu. fot. SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku
Co roku Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest w pierwszym tygodniu grudnia. Święto zostało zainicjowane przez Parlament Europejski, który w 1996 r. uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku pragnie zaznaczyć swoją obecnością w mediach potrzebę zwrócenia uwagi na problematykę autyzmu.

- „Jesteśmy po to, aby pomagać” – brzmi motto Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku, o którym dyrekcja przypomina nauczycielom podczas każdego posiedzenia rady pedagogicznej. Swoją pracą i zaangażowaniem pomagają na wiele sposobów.

- „Prowadzimy regularną terapię na etapach: przedszkolnym, szkolnym i młodzieżowym. Realizujemy zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Udzielamy wsparcia w punkcie konsultacyjnym, do którego przychodzi rodzic z dzieckiem, zaniepokojony jego rozwojem lub skierowany przez wychowawcę przedszkola, lekarza pierwszego kontaktu. Wspieramy naszych absolwentów, którzy zostali włączeni do edukacji powszechnej oraz ich nauczycieli, jeśli potrzebują podpowiedzi z naszej strony. Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem ze specjalistami z innych placówek. Organizujemy kampanie informacyjne za pośrednictwem mediów, wystawy i kiermasze, gdzie społeczność może się dowiedzieć, że istnieje taki ośrodek wsparcia dla osób w spektrum autyzmu ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i czym się zajmuje, w jaki sposób może udzielić pomocy. Realizujemy szereg przedsięwzięć o charakterze integracyjnym, chętnie wychodzimy do różnych środowisk” - wymienia Aleksandra Ciachorowska z SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. - Nasi uczniowie biorą udział w prestiżowych zawodach sportowych w kraju i za granicą. Wraz z uczestnikami z całej Polski, chętnie stają w konkury w Pikniku Biegowym i Nordic Walking, organizowanym od lat przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się”.

Ośrodek działa od 1997 r. dzięki determinacji rodziców zrzeszonych w tej organizacji, przy wsparciu ówczesnych pedagogów specjalnych. Może się poszczycić wyspecjalizowaną kadrą, która od lat podlega superwizji i na bieżąco pogłębia swoją wiedzę i praktykę, aby jak najefektywniej realizować programy pracy z uczniami.

- „Nasi wychowankowie występują z grupą teatralną podczas różnego rodzaju przeglądów, ciesząc i wzruszając zgromadzoną publiczność. Dzielą się talentami wokalnymi, sportowymi, tanecznymi. Zdobywają medale podczas zawodów kajakarskich. Rozwijają swoją samodzielność i kompetencje społeczne podczas wielu wyjazdów z projektów bilateralnych i nie tylko. Kształtują zdolności kulinarne, manulane, komunikacyjne. Nauka oraz konsultacje w ośrodku odbywają się nieodpłatnie” - wyjaśnia Aleksandra Ciachorowska.

Ośrodek każdego roku bierze udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który przypada w pierwszym tygodniu grudnia. Na przestrzeni lat zrealizował wiele przedsięwzięć, m.in. zajęcia otwarte dla szkół i przedszkoli, konferencję A jak Autyzm, Wieczór z Aniołem, spotkanie z medalistą paraolimpijskim Jakubem Tokarzem, występy teatralne Płomyków, wystawy i kiermasze świąteczne. W tym roku szkolnym SORW chce przedstawić w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej film opowiadający o codziennej pracy placówki. Z tej okazji delegacja ośrodka z dyrektorką Różą Banasik – Zarańską odwiedziła lokalne radio, by opowiedzieć o funkcjonowaniu placówki.

- „Ważnym elementem obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu będzie kiermasz ozdób świątecznych i wypieków, wykonanych przez uczniów ośrodka oraz rodziców naszych podopiecznych. Zapraszamy serdecznie do Galerii Dekada w dniach 6-8 grudnia. Dochód ze sprzedanych wyrobów przeznaczony będzie na bieżące potrzeby ośrodka” - zaprasza Aleksandra Ciachorowska.

Na stronach ośrodka możecie dowiedzieć się więcej https://www.facebook.com/SORWMalbork i https://autyzm.malbork.edu.pl/


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.