Wydanie nr 141/2024, Poniedziałek 20.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Aby rodzina mogła być razem – Fundacja Ronalda McDonalda przekazała łóżka dla oddziału dziecięcego szpitala w Malborku. [wideo i zdjęcia]

Aby rodzina mogła być razem – Fundacja Ronalda McDonalda przekazała… fot. TvRegionalna24.pl
Oddział dziecięcy Powiatowego Centrum Zdrowia im. dr Jadwigi Obodzińskiej – Król w Malborku wzbogacił się o pięć łóżek, które będą służyć rodzicom czuwającym przy swoich dzieciach podczas hospitalizacji. To dar Fundacji Ronalda McDonalda. Do tej pory Fundacja przekazała do 78 szpitali w całym kraju 1205 łóżek.

Fundacja Ronalda McDonalda wspiera polskie szpitale od 2015 r.

- Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach” - wyjaśnia Fundacja Ronalda McDonalda.

- „Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych” – dodaje Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych „Łóżek dla rodziców” zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce.

We wtorek, 7 listopada miało miejsce uroczyste przekazanie pięciu łóżek dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku, które sfinansował i przekazał Jerzy Miąsko, franczyzobiorca McDonald’s Polska, prywatnie Przyjaciel Fundacji.

- „Zdaję sobie sprawę, jak trudnym czasem dla całej rodziny może być pobyt dziecka w szpitala. Duża niekiedy odległość od domu, nowe otoczenie, koszty związane z transportem – to wszystko rodzi stres i napięcie. Przekazywane dziś łóżka zapewniają poczucie bliskości i bezpieczeństwa, co jest ogromnie ważne dla dziecka w tym okresie. Łóżka dla rodziców to nie tylko wygoda, ale również szansa na odpoczynek i regenerację, które są niezbędne do tego, aby rodzice mogli w pełni zaopiekować się dzieckiem” – podkreśla Jerzy Miąsko.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku Paweł Chodyniak, dyrektor ds. medycznych w szpitalu Ewa Karamon oraz ordynator oddziału dziecięcego PCZ Danuta Stanek – Gutowska.

- „Z całego serca dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda, zwłaszcza darczyńcy Panu Jerzemu Miąsko, za przekazanie 5 łóżek składanych, które służą rodzicom towarzyszącym swoim chorym dzieciom. Przekazane przez Państwo łóżka są funkcjonalne i znacznie poprawiły komfort przebywających w szpitalu Rodziców, zwłaszcza, że staramy się również, aby zarówno pacjent jak i rodzic czuli się zaopiekowani. Doceniamy Państwa wrażliwość na potrzeby dzieci leczonych w szpitalu i przekazujemy życzenia zdrowia i pomyślności w Państwa działalności, a dobro i uczynność niech owocuje nadal” – zapewnia Danuta Stanek – Gutowska.

- „Na oddziale dziecięcym dysponujemy 9 salami, w tym mamy cztery sale dwuosobowe z łazienkami. Fundacja Ronalda McDonalda przekazała nam pięć łóżek, co w połączeniu z wcześniej otrzymanymi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy łóżkami daje już wypełnienie tego typu foteli-łóżek większość miejsc dla rodziców. W tej chwili praktycznie każdy rodzic, który przebywa z dzieckiem, ma zapewnione komfortowe warunki” - podkreśla Paweł Chodyniak, Prezes PCZ.

Więcej w materiale wideo opowiedzą: Paweł Chodyniak i Jerzy Miąsko.


 

Trochę informacji o Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 63 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem
w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.

Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny
z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Program „NIE nowotworom u dzieci" skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.

Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy
i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie zapewniając stałą

bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. W najbliższych planach Fundacji jest budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.

Informacja: Marcin Węc, Fundacja Ronalda McDonalda

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.