Malbork jest miastem atrakcyjnym dla przedsiębiorców. Położony u podnóża wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamku krzyżackiego, przyciąga corocznie tysiące turystów. Malbork posiada strefę ekonomiczną, podmioty gospodarcze na terenie której zwolnione są z podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.
Miasto ma sprawną sieć komunikacyjną (wodną, lądową i kolejową), łączącą je z Trójmiastem oraz innymi miastami w Polsce i Europie.
W Malborku znajdują się także atrakcyjne tereny inwestycyjne, położone w przemysłowej, produkcyjno-handlowej części miasta. Ich zaletą jest pełne uzbrojenie w energię, wodę, gaz i kanalizację.
Na przyszłych pracodawców czeka znakomita kadra oraz wykwalifikowani pracownicy, wykształceni dzięki szkolnictwu zawodowemu oraz Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.
Wyrejestrowane firmy w Malborku i woj. pomorskim
Najnowsze dane za sierpień pokazują, że z rejestru REGON wykreślonych zostało 9 podmiotów w samym Malborku oraz 1112 w województwie pomorskim. Dla porównania w lipcu ubyło 15 firm w Malborku i 1289 w województwie pomorskim.
Nowe firmy Malbork
W sierpniu łączna liczba założonych nowych firm w Malborku wyniosła 19, w tym:
-
18 osób prowadzących działalność gospodarczą
-
0 spółek cywilnych
-
1 spółka z o.o.
-
0 spółek akcyjnych
Dla porównania w lipcu w Malborku przybyło 20 przedsiębiorstw:
-
20 osób prowadzących działalność gospodarczą
-
0 spółek cywilnych
-
0 spółek z o.o.
-
0 spółek akcyjnych
Widzimy, że w sierpniu pojawiła się w Malborku jedna spółka z o.o. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność w porównaniu z lipcem dostrzegamy niewielki spadek.
Nowo założone firmy woj. Pomorskie
W całym województwie pomorskim od 1 do 31 sierpnia przybyło 2294 firmy, w tym:
-
1998 osób prowadzących działalność gospodarczą
-
23 spółki cywilne
-
271 spółek z o.o.
-
2 spółki akcyjne
W poprzednim miesiącu (1-31.07) w woj. pomorskim doszło 2236 firm, w tym:
-
1992 osoby prowadzące działalność gospodarczą
-
15 spółek cywilnych
-
221 spółek z o.o.
-
8 spółek akcyjnych
W całym województwie pomorskim możemy dostrzec tendencję wzrostową w przypadku spółek z o.o., spółek cywilnych oraz liczby osób fizycznych prowadzących działalność. Spadek dotyczy natomiast spółek akcyjnych.
Jaką formę prowadzenia firmy wybrać?
Wybór optymalnej formy działalności nie jest prosty. Większość przedsiębiorców wybiera jednoosobową działalność gospodarczą, co ma wady i zalety. W tym przypadku właściciel firmy odpowiada za nią całym swoim majątkiem, dlatego lepiej sprawdzi się w mikro- lub małym przedsiębiorstwie. Dużym plusem są niskie koszty prowadzenia – nie trzeba wnosić wkładu własnego. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może zatrudniać pracowników.
Druga pod względem popularności wśród biznesmenów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka rodzaj firmy potrzebuje zarządu oraz wspólników. Wspólnicy nie mogą na bieżąco zarządzać zyskiem spółki – każdy obrót pieniężny musi być zarejestrowany. Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba wnieść kapitał zakładowy – minimum 5000 zł. Zaletą jest ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników: nie może być ona większa niż wniesiony przez nich wkład.
Prosta spółka akcyjna łączy w sobie natomiast zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Zarząd takiej firmy może być jednoosobowy, nie trzeba tworzyć rady nadzorczej. Zamiast kapitału zakładowego wymagane jest stworzenie kapitału akcyjnego w wysokości minimum 1 zł. W prostej spółce akcyjnej brak odpowiedzialności za zobowiązania firmy – jedyne, co można utracić, to wniesione środki.
Jeśli rozważasz rozpoczęcie swojego biznesu, zobacz w jaki sposób uzyskać bezpłatną pomoc w założeniu własnej firmy: https://adfk.pl/zalozenie-firmy/
Artykuł powstał na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.