Wydanie nr 328/2024, Sobota 23.11.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Klemens, Adela, Przedwoj, Erast, Orestes, Felicyta, Fotyna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W atelier fotograficznym. Mieszkańcy Malborka oczami pierwszych fotografów – nowa wystawa w Muzeum Miasta. Wideo

W atelier fotograficznym. Mieszkańcy Malborka oczami pierwszych fotografów… fot. TvRegionalna24.pl
W Muzeum Miasta Malborka dostępna dla zwiedzających jest najnowsza wystawa poświęcona przedwojennym i powojennym fotografom naszego miasta. To wyjątkowa podróż w czasie, dzięki której przeniesiemy się do Malborka od II połowy XIX wieku do lat 70-tych XX wieku.

Od 16 września br. można zwiedzać najnowszą wystawę w Muzeum Miasta Malborka „W atelier fotograficznym. Mieszkańcy Malborka oczami pierwszych fotografów”. W trzech salach wystawowych przedstawione zostały historie osób, które na kliszach dokumentowały życie przedwojennego i powojennego Malborka.

Pierwsze fotograficzne atelier w przedwojennym Marienburgu powstały pod koniec lat 60-tych XIX wieku. Wówczas zdjęcia wykonywali Carl Gebethner i Gustav Fademrecht. W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się kolejne i zdjęcia można było wykonać u Ferdinanda Petera Schwarza i Emila Stutterheima. W okresu przedwojennego znani są także: Karl Indinger, Heinrich i Hans van der Piepen, Erich Quapp oraz Paul Orlich. Na wystawie znajdziemy oryginalne zdjęcia ówczesnych fotografów - wiele z nich przekazali Muzeum potomkowie nieżyjących już pionierów malborskiej fotografii.

Po wojnie do zniszczonego miasta zaczęła przyjeżdżać ludność z różnych stron ziem odzyskanych. To m.in. Władysław Hodakowski był tym, który przez obiektyw aparatu fotograficznego upamiętniał pierwsze chwile odradzającego się miasta i jego nowych mieszkańców. Swoje zakłady fotograficzne otworzyli również: Tadeusz Wiącek, Zbigniew Bobiński, Jan Woron i Władysław Rauchfleisch, którzy przez wiele lat rejestrowali odbudowę miasta i malborskiego zamku. Na ich zdjęciach możemy zobaczyć nie tylko budynki, ale także ludzi i różne ówczesne wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym mieście. Na wystawie zobaczymy także zdjęcia takich znakomitych fotografów, jak: Anatol Romski, Antoni Ulatowski, Wojciech Węsierski czy Henryk Jankowski.

Wystawa jest wyjątkowa, jak wyjątkowi są jej bohaterowie. Nie sposób ominąć żadnego zdjęcia, bo każdy opowiada inną historię naszego miasta. Znajdźmy czas, by oddać się refleksji nad minionymi czasami i mieszkańcami Marienburga i Malborka. Dajmy porwać się tej niezwykłej historii malborskich fotografów, którzy na wszystko patrzyli przez szkiełko obiektywu. To obowiązkowy przystanek dla każdego, kto chciałby poznać dzieje naszego miasta. Jestem zdania, że nikt nie wyjdzie stamtąd niezadowolony...

Wystawa dostępna dla zwiedzających w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54, od wtorku do soboty w godz. 10:00-16:00. Wstęp bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do marca 2024 r.

Więcej szczegółów dotyczących nowej wystawy w materiale wideo opowie Tomasz Agejczyk, dyrektor Muzeum Miasta Malborka.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja 4K + Telefon - Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork, Braniewo od 55 zł Internet Światłowodowy i Telewizja 4K + Telefon - Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Miłoradz, Frombork, Braniewo od 55 zł
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Były wyborca Chazia
Były wyborca Chazia 20.09.2023, 16:44
Jeszcze pogonić tego dyrektora od MCKIE z Gdańska i niech ktoś z Malborka też kulturę ogarnia, bo tak jak wiecie w porównaniu z Sztumem, Nowym Dworem Gdańskim, Nowym Stawem a nawet Miłoradzem - leży!. Ale tak jest jak sie spadochroniarzy przyjmuje
Piotr Wąsowicz
Piotr Wąsowicz 19.09.2023, 20:14
Właściwy człowiek na właściwym miejscu.
M.
M. 20.09.2023, 11:33 (odpowiedź do Piotr Wąsowicz)
Obecnie to raczej bardzo rzadki przypadek.