Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Droga krajowa nr 55 - teraz remont, wkrótce przebudowa? Burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach zdradza plany Stowarzyszenia Samorządów Na Rzecz Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego.

Droga krajowa nr 55 - teraz remont, wkrótce przebudowa? Burmistrz Nowego… fot. TvRegionalna24.pl
Z inicjatywy Burmistrza Nowego Stawu w roku 2022 powołano do życia Stowarzyszenie Samorządów Na Rzecz Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego, w skład którego weszły samorządy miast i gmin leżących wzdłuż drogi krajowej 55. Zgodnie z zamysłem Stowarzyszenia, korytarz transportowy miałby połączyć Mierzeję Wiślaną z Grudziądzem, a dalej z południem kraju.

Jako pierwsze do Stowarzyszenia Samorządów Na Rzecz Nadwiślańskiego Korytarza przystąpiły gmina Nowy Staw, gmina Nowy Dwór Gdański, Malbork i Sztum. Burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach, jako inicjator działań na rzecz właściwej rangi drodze krajowej nr 55, został jego prezesem. Obecnie do Stowarzyszenia należą gminy: Gardeja, Kwidzyn, Ryjewo, Stegna, Sztutowo, Malbork i miasto Kwidzyn. W tym roku stosowne uchwały o przystąpieniu do Stowarzyszenia mają przegłosować jeszcze 2-3 gminy.

Prezes Jerzy Szałach podkreśla, że Stowarzyszenie powstało po to, by w końcu zauważono, że zapomniana nieco droga krajowa 55 od Grudziądza do Nowego Dworu Gdańskiego jest „drogą życia” dla wielu mniejszych i większych gmin. Jeżeli droga zostanie technicznie zmodernizowana, pomoże samorządom na przyciągnięcie inwestorów i rozwój gospodarczy tego regionu. Poza tym Stowarzyszenie dąży również do zamiany dróg wojewódzkich 501 i 502 z Nowego Dworu Gdańskiego do Krynicy Morskiej, a nawet do granicy państwa na drogę krajową. Krajowa 55 jest jedyną główną drogą wzdłuż Wisły, a zatem stworzenie trasy, będącej korytarzem transportowym łączącym północ z południową Polską, może okazać się ciekawą alternatywą zarówno dla autostrady A1, jak i drogi krajowej 91.

Przypomnijmy, że droga krajowa nr 55 mierzy 123 km, przebiega przez województwo pomorskie i województwo kujawsko-pomorskie. Rozpoczyna swój bieg w Nowym Dworze Gdańskim na węźle z drogą krajową nr 7, dalej biegnie przez Malbork (gdzie na wspólnym odcinku z drogą krajową nr 22 przekracza Nogat), Sztum, Kwidzyn i Grudziądz. Kończy się w Stolnie, krzyżując się z drogą krajową nr 91.

 

Z kamerą odwiedziliśmy prezesa Stowarzyszenia Jerzego Szałacha, który opowiedział nam m.in. o dotychczasowych działaniach i planach Stowarzyszenia Samorządów Na Rzecz Nadwiślańskiego Korytarza Transportowego, a także wyjaśnił, dlaczego podczas remontu DK55 na odcinku Chlebówka-Marynowy nie można było wykonać zatoczek autobusowych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości