Wydanie nr 168/2024, Niedziela 16.06.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir, Justyna, Jan, Aureusz, Benona, Aubert, Alina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Radny chce wstrzymać sprzedaż gruntu pod McDonald's. Złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Malbork. Radny chce wstrzymać sprzedaż gruntu pod McDonald's. Złożył… fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Wydawać by się mogło, że sprzedaż gruntu pod McDonald's w Malborku jest już przesądzona. Dwukrotnie radni większością głosów zadecydowali o zbyciu tej działki w centrum miasta. Wkrótce ma zostać podpisana stosowna umowa. Jednak jeden z radnych nadal nie zgadza się z takim obrotem sprawy i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Rady Miasta Malborka.

W poniedziałek, 28 sierpnia radny Adam Ilarz złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Rady Miasta Malborka w sprawie odstąpienia od zbycia w drodze przetargu nieruchomości znajdującej się przy ul. Piastowskiej 2 w Malborku – zabudowanej budynkiem restauracji McDonald's, „zaskarżając ją w całości jako wydaną z rażącym naruszeniem prawa”. W skardze radny wnosi o stwierdzenie nieważności tej uchwały i jej wstrzymanie wykonania.

Adam Ilarz w uzasadnieniu skargi zaznacza, że Rada może podjąć odpowiednio zarządzenie lub uchwałę o odstąpieniu od zbycia w drodze przetargu nieruchomości, „jeżeli o nabycie nieruchomości ubiega się osoba, która dzierżawi lub użytkuje nieruchomość na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat”.

- „Z analizy wpisów w księdze wieczystej KW GD1M/00004957/0 wynika, że nieruchomość przy ul. Piastowskiej 2, oznaczona w ewidencji gruntów pod nr 216/4 o pow. 0,4039 ha nie posiada odrębnej księgi wieczystej i stanowi część większej działki o pow. 2,8181 ha, na której Miasto Malbork 100% udziałów, w skład której wchodzi łącznie 13 działek. W świetle prawa przedmiotem sprzedaży nie jest zatem zabudowana samoistna nieruchomość, lecz udział w nieruchomości” - zaznacza w skardze radny. - „Art. 37 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sprzedaży bezprzetargowej udziału w nieruchomości, ani też nie daje ustawowych dyspozycji Radzie Miasta do podejmowania uchwał w tym względzie”.

Dodaje, że skoro Rada Miasta Malborka podjęła uchwałę wbrew warunkom wynikającym z tego artykułu, uzasadnione jest stwierdzenie nieważności uchwały w całości.

- „Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne” - podkreśla Adam Ilarz. - „W świetle powyższego należy jednoznacznie stwierdzić, iż w analizowanym przypadku zachodzą przesłanki wynikające z art. 156 § 1 k.p.a., zgodnie z którymi organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została między innymi: bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały; zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa”.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy Rada Miasta Malborka podjęła uchwałę w tej sprawie podczas sesji 29 czerwca. Radni, którzy głosowali przeciw tej uchwale, już następnego dnia zaczęli zbierać podpisy pod petycją sprzeciwiającą się sprzedaży tego gruntu. Mimo, że udało się zebrać bardzo dużo podpisów mieszkańców naszego miasta, Burmistrza to nie przekonało do zmiany decyzji.

Radni sprzeciwiający się sprzedaży gruntu podjęli jeszcze jedną próbę. 2 sierpnia odbyła się w tej sprawie nadzwyczajna sesja Rady Miasta Malborka. Niestety, i tym razem ponieśli porażkę. 11 na 20 radnych było za sprzedażą działki.

Dzięki sprzedaży działki, do kasy magistratu wpłynie 7 mln zł netto.

Czy radnemu uda się zatrzymać sprzedaż tej atrakcyjnej działki w centrum miasta?

 

A jakie jest państwa zdanie na ten temat? Czekamy na komentarze.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Rychu
Rychu 31.08.2023, 20:02
Ilarz złożył skargę do Rady Miasta żeby Rada podjęła uchwałę i przekazała dalej do WSA. Dziwosz nie wie co z tym zrobić i nie wprowadził uchwały do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady miasta. Cyrk
Malbork
Malbork 30.08.2023, 23:09
To jakiś żart Malbork jest zadłużony finansowo,a oni sprzedają grunt dla maca!!!!!! Brawo dla naszego burmistrza za plac zabaw za 8 ml Kasa musi się zgadzać
telewidz
telewidz 30.08.2023, 13:10
Musztarda po obiedzie, 29.08.2023 transakcja dokonana.
Jurek
Jurek 30.08.2023, 07:55
niezależnie od tego czy sprzedaż jest dobra czy nie to radny Ilarz mógłby się nie kompromitować z tą samoistnością. Jest księga księga wieczysta, jest właściciel działek wchodzących w skład księgi wieczystej, są działki ewidencyjne. Księga wieczysta to nie nieruchomość tylko zbiór działek ewidencyjnych. Można mieć udziały w działce ( tu miasto ma ich 100 procent ) ale działki nie są udziałem.
Masiak V.
Masiak V. 29.08.2023, 12:03
Jestem przeciwna sprzedaży działki na której stoi MacDonald.