Wydanie nr 60/2024, Czwartek 29.02.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Ariusz, Roman, Dobrosiodł, August, Lutosław, Teofil
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy wiesz, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

  • Wydanie nr 60/2024
  • 25 maja 2023, 09:25
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Czy wiesz, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? fot. KPP Malbork
Niemalże każdego dnia do policjantów wpływają nowe zgłoszenia o kradzieży rowerów. Policjanci po raz kolejny zwracają się do wszystkich rowerzystów, aby nie pozostawiali swoich jednośladów bez zabezpieczenia. Rowery najczęściej giną z prywatnych posesji, otwartych klatek schodowych czy piwnic, gdzie złodzieje wykorzystują nieskuteczne lub brak zabezpieczenia jednośladu. Często pozostawiamy go w miejscach ogólnodostępnych i nie zastanawiamy się nad konsekwencjami ewentualnej kradzieży.

Piękna pogoda sprzyja do korzystania z jednośladów, który często zastępuje inne środki transportu. Jednak musimy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby ustrzec się przed kradzieżą i utrudnić działanie potencjalnemu złodziejowi:

1. Postaw na zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych blokad, im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower. Najprawdopodobniej najlepszym zabezpieczeniem jest kłódka szaklowa, której nie można przeciąć, a przepiłowanie może trwać kilkadziesiąt minut.

2. Zawsze stosujmy zapięcia i linki rowerowe - odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem.

3. Zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenie naszej piwnicy czy garażu - nie wpuszczajmy nieznanych nam osób do naszej klatki schodowej.  Bardzo często bez sprawdzenia, po usłyszeniu dzwonka domofonu, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się złodziej.

4. Pamiętajmy, że większość rowerów ma naniesione numery identyfikacyjne przez producenta, które w razie kradzieży ułatwiają poszukiwania policjantom. Niejednokrotnie podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji identyfikujących rower i nie mają ich nigdzie zapisanych. Dlatego też malborscy policjanci zachęcają do zapisania numeru ramy, zrobienia zdjęcia.

5. Co zrobić w przypadku kradzieży roweru:

- Poinformuj policję o tym fakcie podając niezbędne dane takie jak czas, miejsce kradzieży i wygląd roweru.

- Przyjdź do najbliższej jednostki policji i o ile to możliwe - z dowodem zakupu roweru lub kartą gwarancyjną z numerami ramy, droższe modele zwykle posiadają niepowtarzalny numer przypisany do samej ramy lub całego roweru;

- Obserwuj aukcje na stronach internetowych, być może zauważysz że to Twój rower jest wystawiony na sprzedaż. Pamiętaj aby powiadomić o tym policję.


 

 

 

Informację i zdjęcie przekazała: st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.