Wydanie nr 90/2023, Piątek 31.03.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Gwido, Beniamin, Kornelia, Dobromira, Balbina, Amos, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Na niebie pojawiły się holenderskie F-35. Wideo

Malbork. Na niebie pojawiły się holenderskie F-35. Wideo fot. FB Koninklijke Luchtmacht
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, do Malborka przyleciały holenderskie F-35 w ramach misji obrony przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO. Łącznie na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego będzie stacjonowało 8 takich myśliwców.

W piątek, 27 stycznia br. w godz. przedpołudniowych na malborskim niebie pojawiły się pierwsze myśliwce F-35, które przyleciały z Holandii w ramach misji Air Policing/Air Shielding i mają nadzorować przestrzeń powietrzną NATO nad Europą Wschodnią.

NATO Air Shielding na wschodniej flance NATO to formuła, która powstała kilka miesięcy od otwartej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Zakłada ona koordynację działań lotnictwa sił powietrznych i naziemnej obrony powietrznej krajów sojuszniczych w celu obrony wschodniej flanki NATO. Jej elementem są dyżury bojowe myśliwców w ramach NATO Air Policing, misji polegającej na ciągłej obecności – 24 godziny na dobę, 365 dni w roku – samolotów myśliwskich i załóg gotowych do startu szybkiego reagowania na ewentualne naruszenia przestrzeni powietrznej.

Według NATO samoloty rosyjskie często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się przy tym z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu albo z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację.

Dostaliśmy film od naszego widza, na którym widać jeden z myśliwców F-35. Samoloty będą stacjonowały w 22BLT do marca br.

 

Zdjęcie: FB Koninklijke Luchtmacht


Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.