Wydanie nr 27/2023, Piątek 27.01.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Początki były trudne - jubileusz 25-lecia SORW. Wideo i zdjęcia

Malbork. Początki były trudne - jubileusz 25-lecia SORW. Wideo i zdjęcia fot. TvRegionalna24.pl
25 lat temu, dzięki determinacji rodziców dzieci autystycznych powstał Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku. Niezwykła i wzruszająca uroczystość z okazji jubileuszu Ośrodka odbyła się w piątek, w auli I LO.

Na początku w 1997 r. powstało Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się, którego długoletnią przewodnicząca była mama Błażeja – chłopca ze zdiagnozowanym autyzmem. Pani Bożena Partyka przyznaje, że nie wiedzieli z mężem jak sobie z tym poradzić, ponieważ w Malborku nie było żadnego ośrodka wspomagającego takie dzieci. Szukali również innych rodziców z takim problemem. W ten sposób powstała grupa rodziców, których determinacja doprowadziła najpierw do założenia Stowarzyszenia, a później do otwarcia Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

- „Początki były trudne. Nie mieliśmy niczego, tylko chęć. Zostaliśmy postawieni przed faktem – co dalej z naszymi dziećmi? I to nas motywowało do dalszej pracy” - podkreśla pani Bożena. - „Z perspektywy czasu jestem dzisiaj dumna, że tak to wszystko ładnie wygląda”.

SORW w Malborku powstał we wrześniu 1997 r. z inicjatywy Stowarzyszenia. Na początku swojej działalności obejmował terapią sześcioro wychowanków. Z upływem czasu powiększało się zarówno grono uczniów, jak i wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Obecnie na regularną terapię do Ośrodka uczęszcza 39 podopiecznych w wieku od 3 do 24 lat.

W piątek, 2 grudnia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku odbyła się niezwykła uroczystość jubileuszu 25-lecia Ośrodka. Były wspomnienia i podziękowania zarówno dla dyrekcji Ośrodka, jak i zaproszonych gości, którzy na co dzień wspierają działalność SORW. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

Zgromadzeni podczas uroczystości goście mieli okazję zobaczyć z bliska, jak na co dzień czują się osoby autystyczne. Wszystko dzięki Zespołowi Teatralnego „Płomyki”, działającemu przy SORW od 2005 r. Młodzi aktorzy w niezwykle wzruszający sposób zagrali samych siebie, dzięki temu każdy na widowni mógł przekonać się, jak trudny w rzeczywistości jest ich świat. Nie oznacza to jednak, że są od nas gorsi. Są wspaniali!

Podczas uroczystości nagrodzono również uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku w konkursie plastycznym na temat autyzmu. Laureatami zostali: Roksana Majsterek, Igor Back, Lesia Tkachenko, Dawid Bączek, Gabriela Olszewska, Wojciech Urban, Agata Niewęgłowska, Miłosz Gajek oraz Iga Kratewicz.

Więcej szczegółów w materiale wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.