Wydanie nr 40/2023, Czwartek 9.02.2023
imieniny: pokaż (4 imiona)Apolonia, Cyryl, Marian, Sulisława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Chciała sprzedać rzeczy na platformie zakupowej - straciła prawie 36 tys. zł.

  • Wydanie nr 40/2023
  • 17 listopada 2022, 17:57
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
  • 1 komentarz
Malbork. Chciała sprzedać rzeczy na platformie zakupowej - straciła… fot. zdjęcie poglądowe
Policjanci ostrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze, którzy do swoich niecnych czynów wykorzystują platformy zakupowe. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze, a czasem wszystkie oszczędności. Mieszkanka Malborka w ten sposób straciła prawie 36 tys. zł.

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. W ostatnich miesiącach plaga oszustw internetowych dotknęła także portale zakupowe. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych. Właśnie taką metodą została oszukana jedna z mieszkanek Malborka.

- „Kobieta na Vinted wystawiła przedmiot do sprzedaży. Następnie poprzez portal zgłosiła się zainteresowana kupnem osoba. W dalszej korespondencji ustalono cenę sprzedaży i kupujący, na podany numer telefonu, przesłał SMS z linkiem, który miał ułatwić płatności i zapewnić szybką wysyłkę. Po kliknięciu linku kobieta została przekierowana na stronę wyboru banku i po wybraniu placówki wpisała dane logowania na swoje konto. Tym krótkim sposobem ofiara przekazała oszustowi dostęp do swojego konta i przez kilka następnych godzin sprawca dokonał z niego szereg przelewów i wypłat z bankomatu. Pokrzywdzona straciła prawie 36 tys. złotych” - informuje st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do ciebie pisze. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie podawaj swoich danych do logowania. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty.

Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane wrażliwe. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co zrobić gdy zostaniesz oszukany?
Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay. Poinformuj Policję.

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Koj
Koj 18.11.2022, 06:16
Za głupotę się płaci. Tyle sie bębni w mediach a zabawa trwa w najlepsze. Co dziwne ciągle w Malborku się ktoś da oszukać, jak nie w internecie to poprzez rzucanie kasą z balkonów. Coś w tym naszym Malborku brakuje inteligencji ludziom