Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Krynica Morska wśród najlepszych gmin w Polsce - znamy ranking 2022.

Krynica Morska wśród najlepszych gmin w Polsce - znamy ranking 2022. fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Znamy najlepsze gminy w Polsce. W tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju wśród najlepszych gmin znalazła się Krynica Morska. Jednostki samorządu terytorialnego zostały ocenione na podstawie 15 wskaźników GUS przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka. Wyniki zostały ogłoszone w poniedziałek, 7 listopada br. w Sejmie na konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego opracowywany przez zespół prof. Eugeniusza Sobczaka powstaje w oparciu o analizę wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy. Materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego, dzięki czemu wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Partnerem Rankingu od wielu lat jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego.

– „Cieszy mnie fakt, że już po raz czternasty możemy wspierać tę jakże ważną inicjatywę. Jestem pełen uznania dla konsekwentnej realizacji przez zespół prof. Eugeniusza Sobczaka działań mających na celu promocję samorządów, które najlepiej realizują swoje zadania i są liderami w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce. Opracowanie rankingu klasyfikującego wszystkie polskie samorządy w oparciu o 15 różnych zmiennych GUS, obrazujących rozwój gospodarczy, to praca prawdziwie benedyktyńska” – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

W kategorii gminy wiejskie kolejny rok z rzędu pierwsze miejsce zajęła gmina Kleszczów. Polkowice ponownie zwyciężyły wśród gmin miejsko-wiejskich, a Świnoujście w miastach na prawach powiatu. W kategorii gminy miejskie drugi raz z rzędu zatriumfowała gmina Karpacz.

O miejscu w rankingu decyduje suma punktów pochodząca z oceny kryteriów, opisujących rozwój gminy: wydatki majątkowe inwestycyjne per capita, wydatki na transport i łączność per capita, odsetek wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie, odsetek wydatków na transport i łączność, odsetek dochodów własnych w budżecie, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, odsetek radnych z wyższym wykształceniem, napływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, odpływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców, odsetek mieszkańców korzystających z usług sieci wodociągowej, odsetek mieszkańców korzystających z sieci kanalizacji komunalnej oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

 

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2022

10 czołowych samorządów w podziale na charakter administracyjny

kategoria: miasta na prawach powiatu

1. Świnoujście

2. M. st. Warszawa

3. Poznań

4. Katowice

5. Kraków

6. Opole

7. Wrocław

8. Gliwice

9. Sopot

10. Rzeszów

 

kategoria: gminy miejskie

1. Karpacz

2. Złotów

3. Krynica Morska

4. Wysokie Mazowieckie

5. Ustka

6. Limanowa

7. Węgrów

8. Sucha Beskidzka

9. Mielec

10. Łeba

 

kategoria: gminy miejsko-wiejskie

1. Polkowice

2. Stryków

3. Niepołomice

4. Ożarów Mazowiecki

5. Dziwnów

6. Ścinawa

7. Kórnik

8. Mielno

9. Zbąszynek

10. Swarzędz

 

kategoria: gminy wiejskie

1. Kleszczów

2. Kobierzyce

3. Tarnowo Podgórne

4. Puchaczów

5. Baranów

6. Legnickie Pole

7. Ksawerów

8. Michałowice

9. Suchy Las

10. Łęka Opatowska

 

Ranking opracowany pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka na podstawie danych GUS. Partnerem rankingu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

 

 

 

Informacja prasowa organizatora

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.