Wydanie nr 29/2023, Niedziela 29.01.2023
imieniny: pokaż (7 imion)Franciszek Salezy, Sulpicjusz, Ismena, Gildas, Konstancja, Waleriusz, Zdzisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Stare Pole. O węglu z wójtem Markiem Szczypiorem.

Gmina Stare Pole. O węglu z wójtem Markiem Szczypiorem. fot. Gmina Stare Pole
Wójt Gminy Stare Pole Marek Szczypior wyjaśnia sytuację związaną z dystrybucją węgla na terenie gminy.

Panie Wójcie, podjął Pan decyzję o tym, by wesprzeć rząd w dystrybucji węgla do mieszkańców Gminy Stare Pole. Czy nie obawia się Pan, że to do Pana mieszkańcy będą mieć pretensję o to, że węgiel dotarł tak późno?

Marek Szczypior: - Jestem przyzwyczajony do podejmowania trudnych decyzji. Urząd Gminy, którym kieruję, był przygotowany, aby po wejściu w życie przepisów od razu podjąć decyzję o przyjmowaniu wniosków na zakup preferencyjny węgla. Powołałem specjalny zespół, który przygotował wszystkie potrzebne dokumenty. W środę wieczorem ustawa była podpisana przez prezydenta, a już na drugi dzień rano, w czwartek zamieściliśmy na naszych stronach gotowy wzór wniosków, rozesłaliśmy informacje do sołtysów, ogłoszenia pojawiły się na tablicach informacyjnych. Nasi urzędnicy naprawdę działają sprawnie. Niestety, nie mam wpływu na to, kiedy węgiel dotrze do Starego Pola. Nasza Gmina nie jest właścicielem kopalni ani spółek energetycznych, które organizują jego dystrybucję i nie ma wpływu, kiedy węgiel będzie dostępny na składach. Czekamy, aż potwierdzona będzie nasza rejestracja na stronach udostępnionych przez rząd, aż będzie możliwe podpisanie umowy z PGE itd. To nie zależy od nas. Kiedy tylko te formalności będą spełnione, a węgiel będzie dostępny, zaczniemy go dystrybuować. Organizacją odbioru końcowego, już tu na miejscu zajmie się miejscowy przedsiębiorca, z którym mamy umowę. Wiem, że mieszkańcy się niecierpliwią, ale sytuacja z węglem jest trudna.

Panie Wójcie, a co jakością tego węgla?

- Na spotkaniu z ministrem, panem Karolem Rabendą uzyskałem informację, że węgiel ma odpowiednie certyfikaty i jest dobrej jakości. Minister podkreślał to wielokrotnie. Sam z niecierpliwością czekam na pierwszą dostawę.

Na koniec, co chciałby Pan przekazać mieszkańcom, którzy się niecierpliwią czekając na węgiel na zimę?

- Rozumiem szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn węgla nie kupili. Widzę Państwa rozgoryczenie, ale podkreślam, że to nie Urząd Gminy jest właściwym adresatem tych uwag. My mogliśmy podjąć działania dopiero po przygotowaniu odpowiednich ustaw przez rząd i określenia cen i miejsc, gdzie można odbierać węgiel. Kiedy tylko było to możliwe, rozpoczęliśmy działanie. Pragnę podkreślić, że konferencje prasowe, programy w telewizji, czy wystąpienia polityków, nie są źródłem prawa w Polsce. Samorząd może działać tylko wtedy, kiedy sejm i rząd dadzą mu do ręki odpowiednie instrumenty prawne.

 

 

 

 

Źródło: Gmina Stare Pole

Gmina Stare Pole
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
MarekD
MarekD 09.12.2022, 13:20
Węgiel, węglem wiadomo że pod Starym Polem nie ma jego pokładów ale za to jest od groma drewna ze ściętych chyba KILKUSET DRZEW wzdłuż drogi 22.
Jechałem ostatnio z Mbka do Elbląga po dłuższym czasie i mnie normalnie serce zaczęło boleć jak zobaczyłem tą masakrę. Pomijam już to jakim cudem wójt dopuścił do czegoś takiego, jest jużi tak po fakcie - ale podzielcie się teraz z mieszkańcami którzy używają drewna jako opału. Żeby nie było, sam jestem z Malborka ale mam 2 znajomych z Kaczegonosu którzy ogrzewają węglem i drewnem i byli by wdzięczni gminie za taką pomoc.
Mam nadzieję że to drewno nie przejmie jakiś "miejscowy przedsiębiorca" czy drogowcy i nie wywiozą tego gdzie indziej np do portu...
Damian
Damian 23.11.2022, 23:51
Proszę poprawić treść artykułu bo została wycięta część odpowiedzi Pana Wójta, zakładam że przez pomyłkę a nie celowo.
M
M 24.11.2022, 09:42 (odpowiedź do Damian)
www.starepole.pl/aktualnosc-1778-o_weglu.html
..??
..?? 09.11.2022, 20:30
Obejrzyjcie na YOUTOUBE: XXXVIII sesję rady gminy STARE POLE z 26 października 2022. Po godzinie i 30 minutach wójt Szczypior sugeruje że węgiel jest mieszany. Co to oznacza???