Wydanie nr 115/2024, Środa 24.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz, Horacjusz, Aleksja, Aleksy, Aleksander, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tragamin. W ciągu 17 kontroli OHZ inspektorzy WIOŚ tylko jeden raz poczuli fetor... wideo i zdjęcia

Tragamin. W ciągu 17 kontroli OHZ inspektorzy WIOŚ tylko jeden raz poczuli… fot. TvMalbork.pl
Temat nieznośnego fetoru z biogazowni działającej przy Ośrodku Hodowli Zarodowej Gajewo w Tragaminie gm. Malbork ciągnie się już od kilku lat. Mieszkańcy, jak sami przyznają, są na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego. Zwracają się o pomoc w rozwiązaniu tego problemu do każdej instytucji, która mogłaby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego odoru lub wstrzymać produkcję w OHZ. W ostatnim czasie z mieszkańcami spotkali się inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Ośrodek Hodowli Zarodowej Gajewo w Tragaminie jest spółką skarbu państwa. Zajmuje się przede wszystkim hodowlą bydła, produkcją roślinną, a także produkcją i sprzedażą energii elektrycznej. Początkowo produkcja nie wzbudzała żadnych zastrzeżeń, jednak od kilku lat mieszkańcy coraz głośniej alarmują o uciążliwej działalności „sąsiada”, którego wydobywające się odory przy produkcji energii oraz fetor z wylewanych na pobliskie pola nawozów coraz bardziej uniemożliwiają im normalne życie. Najgorzej jest w porze nocnej.

 

17 kontroli i tylko raz poczuli odór.

Latem 2019 r. prezes spółki i pracownicy OHZ spotkali się z mieszkańcami Tragamina i zapewniali, że produkcja działa zgodnie z normami. Jednak mieszkańcy nie dali temu wiary i w końcu sprawie zaczął przyglądać się Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który łącznie do roku 2022 przeprowadził 17 kontroli (3 przeprowadzono w 2022 r.), z czego podczas jednej z kontroli inspektorzy stwierdzili uciążliwość zapachową (w 2020 r.). WIOŚ wydał 8 decyzji, z czego 2 decyzje nakładające administracyjną karę pieniężną. Od tych dwóch decyzji spółka się odwołała do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Z końcem stycznia 2020 r. do malborskiej Prokuratury Rejonowej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę OHZ. W tym samym czasie została wydana decyzja administracyjna wstrzymująca działalność biogazowni, jednak spółka w tej sprawie również się odwołała.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z dnia 24 sierpnia 2020 r. uchylił decyzję wstrzymującą działalność i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji zaznaczając, że w przedmiotowej sprawie konieczne jest ustalenie, czy zachodzi możliwość wdrożenia procedury naprawczej.

Po kolejnych zgłoszeniach mieszkańców Tragamina, Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska 21 września br. rozpoczął kolejną kontrolę w Ośrodku Hodowli Zarodowej Gajewo. Na jej wnioski zapewne trzeba będzie jeszcze poczekać...

 

Więcej szczegółów znajdziecie państwo w materiale wideo ze spotkania mieszkańców Tragamina z inspektorami WIOŚ.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Dana
Dana 31.10.2022, 09:30
Tam tak śmierdzi że okna w aucie szczelnie zamykam. I nikt tym ludziom nie pomoże? Tam się nie da żyć.
Mieszkaniec Malborka
Mieszkaniec Malborka 30.10.2022, 22:42
Jadąc od czasu do czasu do Gdańska przez Tragamin mam to "szczęście", że zawsze śmierdzi. Jadąc rano, wracając wieczorem jest tak samo. Dziwię się, że nikt z kontrolujących nie może trafić na moment, w którym brzydko pachnie. Współczuje, że nie znalazł się nikt do tej pory kto chciałby zadbać o zdrowie tych ludzi. Czy decyzję będą podejmowane dopiero wtedy, gdy ludzie będą padali jak kawki?
Odor
Odor 30.10.2022, 18:38
Przykre współczuję.Przejezdzam przez tą miejscowosc i zawsze się zastanawiam jak mogą żyć i spać odpoczywać .Okropność.Pieniadz rządzi i korupcja