Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 6 lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – na Pomorzu najwięcej zgłoszeń dotyczy przekroczenia dozwolonej prędkości.

  • Wydanie nr 31/2023
  • 11 pażdziernika 2022, 12:10
  • KWP w Gdańsku
  • Na sygnale
Od 6 lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – na Pomorzu… fot. KWP w Gdańsku
W środę, 5 października br. minęło 6 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na terenie województwa pomorskiego aplikacja została wdrożona już 1 lipca 2016 r. W tym czasie, użytkownicy nanieśli ponad 135 tys. zagrożeń, które w ponad 51% zostały potwierdzone przez policję, w następstwie czego podjęto działania zmierzające do wyeliminowania 93 % z nich.

Aplikacja służy do wymiany informacji pomiędzy policją, a społeczeństwem. Za jej pomocą, każda osoba posiadająca dostęp do Internetu, może zaznaczyć na mapie wybrane przez siebie zagrożenie z zamkniętego katalogu (24 kategorie), które następnie jest weryfikowane przez policję. Ponadto obywatel ma możliwość dołączenia dodatkowego opisu zagrożenia, a także zdjęcia. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z Internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Dostęp do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwy poprzez portal Policja.pl, jak też przez strony internetowe jednostek organizacyjnych policji. Również inne podmioty, którym problematyka bezpieczeństwa jest bliska, zamieszczają link do KMZB na swoich stronach.

Sam proces naniesienia zagrożenia na mapę jest anonimowy i nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Użytkownik po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu wskazuje kursorem lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „ZGŁOŚ” dokonuje naniesienia zagrożenia na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas wystąpienia zagrożenia. Może również dodać opis tekstowy sytuacji (do 500 znaków), jak też ma możliwość dołączenia załączników do 5 MB w formatach: JPG, PDF, 3gp, mov, doc, txt. Warto podkreślić, że podczas zgłoszenia wyświetlany jest komunikat informujący użytkownika, że nie jest to zgłoszenie alarmowe. W przypadku potrzeby pilnego kontaktu z policją należy korzystać z telefonu alarmowego 112. Aplikacja na urządzeniu mobilnym umożliwia skorzystanie z funkcjonalności aktualnej lokalizacji. Użytkownik również może świadomie wybrać inny punkt na mapie, różny od obecnego miejsca przebywania.

Istotne jest to, że inni użytkownicy KMZB nie mają możliwości odczytania dodatkowych informacji przekazanych w trakcie nanoszenia zagrożenia. Informacje te są widoczne wyłącznie dla uprawnionych policjantów.

 

W okresie od 1lipca 2016 r. do 5 października 2022 r. na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie województwa pomorskiego:

• naniesiono 135172 zagrożenia, w tym 7856 od początku roku 2022,

• potwierdzono 69088 zagrożeń (51 %), w tym 4219 w roku 2022,

• wyeliminowano 64267 zagrożeń (93 %), w tym 2028 w roku 2022.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło kategorii:

• „przekraczanie dozwolonej prędkości”- 32 % (43055 zagrożeń),

• „nieprawidłowe parkowanie”- 29 % (39280 zagrożeń),

• „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”- 14 % (18241 zagrożeń).

Kategorie te stanowią ponad 74 % wszystkich naniesionych na mapę zagrożeń. W omawianych kategoriach z 56658 potwierdzonych zagrożeń w wyniku podjętych przez policję działań, zostało skutecznie wyeliminowanych 53680, tj. 95 %.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: KWP w Gdańsku

KWP w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.