Wydanie nr 341/2022, Środa 7.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Pomóżmy Zuzi przywrócić słuch.

Powiat sztumski. Pomóżmy Zuzi przywrócić słuch. fot. rodzina
Zuzia Dąbrowska to 12-letnia mieszkanka gminy Stary Dzierzgoń, która po operacji perlaka w lewym uchu, sądziła razem z całą rodziną, że to koniec jej problemów ze zdrowiem. Niestety, guz pojawił się po raz kolejny.

Pod koniec 2020 r. Zuzia częsta skarżyła się na ból lewego ucha, często nie słyszała jak się coś do niej mówiło. Z czasem bóle ucha się nasiliły i rodzice Zuzi, Agnieszka i Adam Dąbrowscy zaczęli szukać fachowej pomocy. W związku z tym, że do specjalistów trzeba czekać w kolejne miesiącami, rodzice zdecydowali się na prywatne wizyty, ponieważ czas miał tutaj kluczowe znaczenie.

W święta Bożego Narodzenia 2020 r. rodzice Zuzi pojechali z nią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu na nocną i świąteczną. opiekę zdrowotną pediatryczną, ponieważ od kilku dni Zuzię bolało lewe ucho.

- „Tutaj padła wstępna diagnoza: ropne i nieokreślone zapalenie ucha środkowego. Zalecono również kontrolę w poradni laryngologicznej. Ból ucha nadal męczył Zuzię, pojawiał się dosyć często, w konsekwencji czego Zuzia ponownie odwiedziła Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, gdzie leżała na oddziale w czerwcu 2021 r. To tutaj lekarze, podając kroplówki i leki, próbowali wyleczyć ropne zapalenie ucha zewnętrznego lewego. Po wyjściu ze szpitala zalecono ponownie kontrole w poradni laryngologicznej, a 15 lipca 2021 r. w szpitalu w Olsztynie odbyło się badanie słuchu obu uszu, jednak badanie ucha lewego odbiegało znacznie od normy” - mówi ciocia dziewczynki, Jolanta Wielgus.

Dziewczynka do szpitala ponownie trafiła w sierpniu 2021 r., gdzie dokonano wymazu z ucha lewego i otrzymano wynik: Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococus aureus. Operacja polegająca na usunięciu perlaka odbyła się 11 października 2021 r. W lutym 2022 r. Zuzia została zaliczona do osób niepełnosprawnych i uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności.

- „Po świętach Wielkanocnych przyszły kolejne złe wieści, chociaż każdy z nas liczył, że to koniec problemów... 26 kwietnia br. Zuzia miała wykonany kontrolny rezonans magnetyczny głowy, a także tomografię komputerową. Wyniki nie były dobre, w lewym uchu ponownie pojawił się perlak. Podczas wizyty 19 lipca br. u dr Marcina Sinarskiego, Zuzia została zakwalifikowana do ponownej operacji ucha lewego. W lewym uchu Zuzia już nosi aparat słuchowy (ucho lewe jest niesłyszące). W dniu 29 sierpnia Zuzia przeszła ponowną operację ucha lewego, której celem było usunięcie perlaka. W międzyczasie pojawiła się również niedoczynność tarczycy, astma, alergia oraz łysienie plackowate” - opowiada dalej Jolanta Wielgus.

Po poprzedniej operacji, w wyniku silnego stresu i nerwów, dziewczynce zaczęły wypadać włosy.

Następna wizyta kontrolna planowana jest w październiku tego roku, jednak już teraz lekarz wspomniał o implancie do ucha lewego (BAHA 5 ATTRACT), którego koszt to około 35 tys. zł. Implant jest refundowany, jednak rodzice we własnym zakresie muszą pokryć koszty dojazdów, leków i wizyt lekarskich. Operacja wszczepienia implantu ma odbyć się jeszcze w 2022 r.

Koszty leków, wizyt prywatnych i dojazdów są dla rodziny ogromnym obciążeniem, w konsekwencji czego powstała obecna zbiórka. Zuzia jest obecnie pod kontrolą poradni laryngologicznej, alergologicznej, dermatologicznej, endokrynologicznej, ortodontycznej i rehabilitacyjnej.

- „Jestem jej ciocią i każdego z Państwa proszę chociaż o złotówkę, dla Państwa to może nic nieznacząca kwota, ale jeśli każdy z nas dołoży chociaż złotówkę, to chociaż w pewnym stopniu pozwoli to pokryć koszty wizyt lekarskich, leków i dojazdów” - apeluje ciocia Zuzi.

 

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę, wystarczy wejść na https://zrzutka.pl/fnxgzu

Dla Zuzi zbierane są również nakrętki i metalowe zawleczki.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje