Wydanie nr 269/2023, Wtorek 26.09.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Miłoradz. Ponad 5,5 mln zł dotacji na gminne inwestycje.

  • Wydanie nr 269/2023
  • 2 czerwca 2022, 09:44
  • UG Miłoradz
  • Wiadomości
Miłoradz. Ponad 5,5 mln zł dotacji na gminne inwestycje. fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Samorząd gminy Miłoradz pozyskał ponad 5,5 miliona złotych dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pieniądze zostaną przeznaczone na zrealizowanie trzech inwestycji: modernizację infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej na terenie gminy, budowę Centrum Turystyki i Rekreacji w Pogorzałej Wsi oraz budowę boiska wielofunkcyjnego w Kończewicach.

Najwyższą dotację - 2 484 000 złotych - miłoradzki samorząd pozyskał na Budowę Centrum, Turystyki i Rekreacji w Pogorzałej Wsi. W ramach inwestycji nad jeziorem powstanie parterowy obiekt o powierzchni 270 metrów kwadratowych. Stworzone zostanie tam centrum spełniające kilka funkcji: promocyjną, edukacyjną, turystyczną oraz rekreacyjną i wypoczynkową.

- „To nowatorski pomysł, który w kompleksowy sposób zagospodaruje przestrzeń nad jeziorem, a przede wszystkim wykorzysta niesamowity potencjał turystyczny oraz rekreacyjny, jaki posiada Pogorzała Wieś - mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. - Trzeba zaznaczyć od razu, że nie powstanie tylko budynek i infrastruktura. Przede wszystkim wprowadzone zostaną nowe formy aktywizacji mieszkańców w różnym wieku, pojawią się nowe możliwości spędzania wolnego czasu i integrowania się. To właśnie te korzyści społeczne będą największą wartością tej inwestycji.

Centrum Turystyki i Rekreacji będzie zarządzane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Obiekt składać się będzie z czterech sal tematycznych: sali warsztatowo-konferencyjnej, sali animacyjno-multimedialnej, sali rekreacyjno-rehabilitacyjnej, pokoju relaksu, a także zaplecza kuchennego, gospodarczego i biurowego. W ramach inwestycji zostanie zrealizowana także droga dojazdowa oraz miejsca parkingowe w sąsiedztwie budynku wraz z elementami małej architektury i nasadzeniami zieleni.

- „Miejsce to będzie służyło mieszkańcom Pogorzałej Wsi, ale również innych sołectw z gminy Miłoradz - zapowiada Marcin Szesza, dyrektor GOKiS w Miłoradzu. - Sala warsztatowo-konferencyjna będzie wykorzystywana na potrzeby organizacji wystaw, prelekcji oraz warsztatów dla mieszkańców i turystów. Sala animacyjno-multimedialna wyposażona zostanie w nowoczesne narzędzia cyfrowe, stwarzające możliwości rozwojowe do nauki i zabawy dla dzieci i młodzieży, a w sali rekreacyjno-rehabilitacyjnej znajdą się stacjonarne bieżnie, orbitreki i urządzenia do ćwiczeń dla osób w każdym wieku. W pokoju relaksu zainstalowane zostaną z kolei urządzenia do masażu wodnego o działaniu relaksacyjnym. Realizacja zadania obejmuje również kompleksowy zakup wyposażenia obiektu: mebli i sprzętów AGD oraz RTV.

Druga dotacja pozyskana przez Urząd Gminy Miłoradz zostanie przeznaczona na modernizację infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej na terenie gminy Miłoradz. Na to przedsięwzięcie trafi dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 2 380 500 zł.

Inwestycja obejmie modernizację przepompowni ścieków i zakup jej wyposażenia oraz wykonanie ośmiu zasuw na sieci wodociągowej w miejscowościach: Miłoradz, Pogorzała Wieś, Bystrze, Mątowy Małe, Stara Wisła i Gnojewo.

- Wszystkie zadania są ze sobą spójne, ponieważ gmina Miłoradz samodzielnie prowadzi system dostaw wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Wszystkie zadania są ze sobą komplementarne i pozwolą na zwiększenie efektywności, a także poprawę jakości funkcjonowania całego systemu - wyjaśnia wójt Arkadiusz Skorek. - Będzie to już kolejny etap modernizacji naszej infrastruktury i kolejny krok w stronę zapewnienia mieszkańcom dostaw wody w sposób bezawaryjny, a także osiągnięcia wysokich norm oczyszczania ścieków.

Trzecią inwestycją, która zostanie sfinansowana przy udziale środków z Polskiego Ładu, będzie budowa wielofunkcyjnego boiska w Kończewicach. Na to zadanie samorząd pozyskał 675 tysięcy złotych.

W ramach zadania przebudowane zostanie stare boisko asfaltowe przy Szkole Podstawowej. Zakres prac obejmuje wykonanie nowej nawierzchni poliuretanowej, systemu odwodnienia, ogrodzenie terenu, wykonanie chodnika wokół boiska i dojść do bramki, szkoły oraz parkingu rowerowego. Boisko będzie oświetlone, a przy nim pojawi się również kontener socjalny. Na obiekcie będzie można grać między innymi w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną.

- Istniejące boisko nie spełnia współczesnych standardów bezpieczeństwa i komfortu podczas uczestniczenia w grach i zabawach. Nowy obiekt zaspokoi oczekiwania mieszkańców, pozwoli na zwiększenie potencjału tego miejsca oraz stworzy profesjonalne i dogodne warunki do rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży - mówi Arkadiusz Skorek. 

 

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy Miłoradz

UG Miłoradz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.