Wydanie nr 140/2022, Piątek 20.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Nasz Zabytek - weź udział w konkursie i przywróć świetność zapomnianych zabytków.

Rozejrzyj się. Czy w twojej okolicy jest zabytek, który wymaga remontu, modernizacji, rewaloryzacji? Może codziennie mijasz takie miejsce i myślisz „szkoda, że stoi takie puste, smutne i zaniedbane”? Teraz możesz to zmienić. Jak?

Starostwo Powiatowe w Malborku zachęca do udziału w konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most, skierowanym do wszystkich, którzy chcą pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Ideą konkursu „Nasz Zabytek” jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie oraz wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków.

 

Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcą przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł, jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski obiekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do  1 000  000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Ważne! W konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, mauzoleów, kurhanów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części: 

I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (4 kwietnia – 3 maja 2022 r.); 

II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start pod koniec czerwca 2022 r. – po zakończeniu I Konkursu).  

Udział w konkursie – krok po kroku.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie

Nabór zgłoszeń 4 kwietnia – 3 maja 2022 r.

Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.

Sprawdź, czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np.  do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Zrób zdjęcie zabytku.

Wypełnij i wyślij zgłoszenie.

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie konkursu www.mostthemost.pl  Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48  22  47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

II Konkurs – wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Nabór zgłoszeń zacznie się pod koniec czerwca 2022 r. i potrwa przez 3 tygodnie.

Zastanów się, w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w  przyszłości? Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?

Opisz swój pomysł i uzasadnij go. Odpowiedz na pytania, które pozwolą nam go ocenić. Jak realizacja Twojego pomysłu:

· będzie  służyć Tobie i innym  mieszkańcom?

· uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? Kto będzie mógł  z niego korzystać?

· może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?

 

Wyślij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w  województwach: dolnośląskim, podlaskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

W Konkursie „Nasz Zabytek” wzięło dotychczas udział ponad 2 000 osób, zgłaszając przeszło 240 zabytków. W 2023 r. fundacja planuje ponownie przeprowadzić konkursy w każdym z 16 województw.

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku


 

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.