Wydanie nr 184/2022, Niedziela 3.07.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Heliodor, Jacek, Miłosław, Otto, Otton, Teodot, Tomasz, Leon, Anatol, Leona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Maciej Kilarski – badacz z pasją. Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym.

Malbork. Maciej Kilarski – badacz z pasją. Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym. fot. TvRegionalna24.pl
Z pewnością wielu mieszkańców przyzna, że w Malborku głupio przyznać się, że nie wie się, kim był Maciej Kilarski. A jednak mogą znaleźć się osoby, które tego nie wiedzą. Na szczęście Muzeum Zamkowe w Malborku wyszło naprzeciw takim rozterkom i zaprasza do zwiedzenia wystawy poświęconej tej wybitnej osobistości. Poznajcie Macieja Kilarskiego – badacza z pasją.

Gdy wiedziony pięknem zamku turysta znajdzie się nad brzegiem Nogatu, szukając najlepszego kadru dla swojego zdjęcia, być może zauważy drogowskaz z nazwą „Bulwar im. Macieja Kilarskiego” i zacznie zastanawiać się kim była osoba, której imię przybrała ta promenada. A dla miasta i jego mieszkańców postać ta wiąże się przede wszystkim z powojenną historią zamku.

24 lutego 2022 r. swoje setne urodziny obchodziłby właśnie Maciej Kilarski (1922‒2003) - architekt, dawny kurator ds. architektury i konserwacji zamku, który z muzeum malborskim związany był przez większość swojego zawodowego życia. Mało kto dziś wie, jak wielu pasji człowiekiem był Kilarski, jak niezwykle dociekliwym, a także utalentowanym artystycznie. Można było się o tym przekonać podczas poprzednich wystaw poświęconych tej niezwykłej postaci: Zabytki w pracach Macieja Kilarskiego (sierpień – wrzesień 1972), Maciej Kilarski. Rysunek i grafika (10.12.2004–15.06.2005).

Wystawa jubileuszowa pokazuje Macieja Kilarskiego, jako utalentowanego ucznia wybitnego, gdańskiego fotografa Kazimierza Lelewicza (1896‒1986), jednego z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdjęcia ilustrujące ruiny Gdańska, Elbląga i Malborka po II wojnie światowej i ich mozolną, długotrwałą odbudowę zarejestrowane przez Kilarskiego początkowo na szklanych kliszach, a następnie na celuloidowych błonach zostaną pokazane również w kontekście ciągłości dokonań fotografii dokumentalnej i osiągnięć fotografii metrycznej, jakie miały miejsce w latach drugiej restauracji zamku w Malborku.

Wystawa ta adresowana jest nie tylko do wąskiego grona jego rodziny, przyjaciół, koleżanek i kolegów, ale do wszystkich zwiedzających malborskie muzeum, bowiem przez ekspresję dramatycznych kadrów zniszczonych nawałnicą wojny miast są te fotografie żywym dokumentem tamtego trudnego okresu i stają się przestrogą dla najmłodszego pokolenia w czasie budzących się nowych nacjonalizmów.

Zapraszamy na materiał wideo z uroczystego otwarcia wystawy.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.