Wydanie nr 344/2022, Sobota 10.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Polidor, Brajan Daniel, Judyta, Maria, Andrzej, Julia, Switun, Unierad, Unirad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od dzisiaj znika obowiązek noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny.

Od dzisiaj znika obowiązek noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny. fot. zdjęcie poglądowe
„Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek” - poinformował Minister Zdrowia podczas czwartkowej konferencji. Ze zniesieniem tego obowiązku wiąże się jednak pewien wyjątek.

Po raz pierwszy obowiązek noszenia maseczek w Polsce w zamkniętych przestrzeniach i na zewnątrz wprowadzono w kwietniu 2020 r. Po wielu modyfikacjach, Minister Zdrowia zdecydował o zniesieniu tego obowiązku z dniem 28 marca 2022 r. Jednak nie oznacza to, że wszędzie będziemy mogli wejść nie zakrywając już ust i nosa. Wyjątek stanowić będą podmioty medyczne tj. szpitale, przychodnie, poradnie, ośrodki zdrowia, hospicja, ośrodki leczenia uzdrowiskowego, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, opiekuńczo-lecznicze i rehabilitacyjne, a także apteki. Czyli wszędzie tam, gdzie udzielane są świadczenia medyczne, trzeba będzie zasłonić usta i nos.

Jednak Minister Zdrowia rekomenduje, by w miejscach dużych skupisk ludzi w dalszym ciągu nosić maseczki.

Od poniedziałku, 28 marca br. zniesiona została izolacja domowa, kwarantanna graniczna oraz kwarantanna domowa dla współdomowników.

- „Po pierwsze pacjenci, którzy będą identyfikowani poprzez testy jako zakażeni, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i mając świadomość zagrożenia będą musieli sami izolować się w domu. Natomiast tymi izolacjami nie będzie zarządzać już sanepid” - powiedział podczas konferencji Minister Zdrowia.

Z kolei Główny Inspektor Sanitarny wskazuje, że będą prowadzone wywiady epidemiologiczne oraz identyfikacja zagrożenia. Jeżeli stwierdzone zostanie zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa, wówczas SANEPID będzie wprowadzał narzędzie w postaci kwarantanny.

- „Pamiętajmy jednak o jednym: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, nie oznacza, że nie będzie już COVID-u-19. Dlatego, mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych” – podsumował Minister Zdrowia.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.