Wydanie nr 269/2023, Wtorek 26.09.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Projekt „Krokus” w ZSP3 - po raz drugi zakwitły krokusy.

  • Wydanie nr 269/2023
  • 3 marca 2022, 10:14
  • ZSP3 w Malborku
  • Wiadomości
Malbork. Projekt „Krokus” w ZSP3 - po raz drugi zakwitły krokusy. fot. ZSP3 Malbork
W tym roku szkolnym, już po raz drugi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku przystąpił do międzynarodowego projektu „Krokus”. 17 listopada 2021 r. uczniowie klasy 1iP obok zeszłorocznych krokusów posadzili nowe cebulki.

 

Przypomnijmy, że projekt „Krokus” to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland, a jej celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu. Wspólne sadzenie cebulek krokusów jest niestandardową lekcją historii, w czasie której uczniowie zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także poruszają kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia.

Od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus jest Żydowskie Muzeum Galicja. W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie sadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

- Nasze posadzone krokusy ponownie zakwitły, już w lutym. Między posadzeniem cebulek, a czasem, jaki upłynął do ich zakwitnięcia młodzież pogłębiała wiedzę na lekcjach wychowawczych (przygotowanych na podstawie materiałów, które dostała szkoła przystępując do projektu) o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście - wyjaśnia Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku. - W kwietniu ponownie wrócimy do tematyki związanej z historią Żydów na ziemiach polskich - obchodząc 79 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Dyrektor dodaje, że jak ważne jest, by z uczniami na lekcjach rozmawiać o nietolerancji, dyskryminacji czy wykluczeniu, a także poruszać kwestie pomocy, solidarności i pamięci oraz uczyć wrażliwości na cierpienie innych i budzić szacunek wobec drugiego człowieka pokazują dzisiejsze dni wojny w Ukrainie.

Wciąż aktualne są słowa Mariana Turskiego, wypowiedziane podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau:

- „Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.”

ZSP3 w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.