Wydanie nr 144/2024, Czwartek 23.05.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Dezydery, Iwona, Symeon, Michał, Emilia, Dezyderiusz, Budziwoj, Eufrozyna, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. To w końcu Łokietka czy Pstrowskiego? - pyta mieszkaniec.

Malbork. To w końcu Łokietka czy Pstrowskiego? - pyta mieszkaniec. fot. TvRegionalna24.pl
We wrześniu 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z jej zapisami samorządy musiały dokonać zmian ich nazw w ciągu roku.

 

W związku z ustawą dekomunizacyjną, w Malborku zmieniono dwie nazwy ulic. W przypadku ulicy 17 Marca zmieniono tylko jej uzasadnienie (obecnie nazwa ulicy nawiązuje do Konstytucji marcowej uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy ustawą z dnia 17 marca 1921 roku. Była to pierwsza pełna ustawa zasadnicza w odrodzonej po okresie zaborów Polsce), z kolei nazwę ulicy Wincentego Pstrowskiego Rada Miasta Malborka podczas sesji w sierpniu 2017 r. zmieniła na Władysława Łokietka. Nic zapewne nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie dociekliwość jednego z mieszkańców naszego miasta.

W ostatnim tygodniu naszą redakcję odwiedził mieszkaniec Malborka, który zwrócił uwagę, że mimo upływu czasu od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej, tylko na kilku blokach na Osiedlu Czwartaki na tabliczkach widnieją tabliczki z nazwą ul. Władysława Łokietka, a w większości ul. Wincentego Pstrowskiego. Sprawdziliśmy i rzeczywiście, po jednej stronie ulicy zawieszone są tabliczki z nazwą ul. Łokietka, a po drugiej ul. Pstrowskiego. W związku z tym zwróciliśmy się do zarządcy budynków, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku z pytaniem, dlaczego mimo upływu kilku lat, nadal na budynkach widnieją nazwy z błędną nazwą ulicy.

 

W rozmowie telefonicznej Władysław Krawczyk, Prezes ZGKiM w Malborku przyznał, że aktywniejsze wspólnoty już dawno zmieniły dotychczasowe tabliczki na te z właściwą nazwą ulicy.

- „Zleciliśmy już wykonanie tablic i myślę, że lada moment to wszystko uporządkujemy. Myślę, że to kwestia miesiąca” - powiedział Prezes ZGKiM. - „My tych spraw mamy mnóstwo i nie zwrócono uwagi na to. Na ul. Pstrowskiego porządek zrobimy i to dość szybko. Na co mamy wpływ, to uporządkujemy”.


 


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Precz z komuna
Precz z komuna 16.02.2022, 08:09
Wstyd i kompromitacja wlodarzy miasta i zgkim Panie Krawczyk pana tlumaczenie jest smieszne Mieszkancy nie beda za Pana i pana pracownikow robic roboty Wy jestescie od tego U Was jest zawsze z czyms niedopatrzenie !!!!
Jaca
Jaca 15.02.2022, 18:06
Malbork cały jest komuną