Wydanie nr 185/2022, Poniedziałek 4.07.2022
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bezpieczne przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe i chodniki – m.in. w Sztumie.

Bezpieczne przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe i chodniki – m.in. w Sztumie. fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad konsekwentnie poprawia bezpieczeństwo na drogach krajowych. W ostatnim czasie zawarła umowy na szereg małych zadań dotyczących budowy i doświetlenia przejść dla pieszych, budowy chodników, zatok autobusowych i sygnalizacji świetlnej. Inwestycje realizowane są w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Zatoki autobusowe i chodniki powstaną do końca czerwca br., a prace na przejściach zakończą się miesiąc później.

 

Sygnalizacje świetlne i doświetlenia przejść.

W ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) w Godętowie (DK6), przy skrzyżowaniu z ul. Długą (do Łęczyc), powstanie sygnalizacja świetlna oraz doświetlone zostaną przejścia dla pieszych.

- „Ma to związek z dużym natężeniem ruchu w tym miejscu. Dzięki realizacji inwestycji, sylwetki pieszych będą widoczne dla kierujących pojazdami na obu drogach. Dodatkowo wykonana zostanie infrastruktura dla osób niewidomych i niedowidzących. Koszt prac wyniesie ok. 338 tys. zł” - wyjaśnia Piotr Michalski z GDDKiA w Gdańsku. - „Sygnalizacja świetlna, infrastruktura dla niewidomych i niedowidzących oraz dedykowane doświetlenie przejścia dla pieszych przez jezdnię drogi krajowej powstanie na skrzyżowaniu DK7 z ul. Jarzębinową w Lniskach oraz z ul. Derdowskiego w Leźnie. W tej drugiej lokalizacji akomodacyjna sygnalizacja świetlna skoordynowana będzie z sąsiednią sygnalizacją świetlną, funkcjonującą na skrzyżowaniu z Aleją Lipową”.

 

W Babim Dole (DK20) powstaną nowe chodniki o długości 130 m, które łączyć się będą z tymi istniejącymi. Dodatkowo w ramach zadania wybudowane zostanie oświetlenie drogowe na długości 375 m, a dwa istniejące przejścia dla pieszych zostaną specjalnie doświetlone.

- „Piesi będą również widoczni na wszystkich przejściach w obrębie obu rond w Żukowie na DK20 i DK7. Tu pojawi się również infrastruktura dla osób niewidomych i niedowidzących ułatwiająca im korzystanie z przejść. Koszt powyższych prac wyniesie ok. 1,4 mln zł” - informuje Piotr Michalski. - „W Hopowie zainstalujemy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu DK20 z ulicami Kościelną i Św. Floriana. Dobudujemy (po prawej stronie, patrząc w kierunku Żukowa) chodnik o długości 125 m, a istniejące przejście dla pieszych doświetlimy. Ponadto w ramach zadania zrealizujemy fragment odwodnienia, sieć teletechniczną oraz murek oporowy. Prace zostały wycenione na blisko 900 tys. zł”.

 

Sygnalizacje świetlne wraz z doświetleniem przejść dla pieszych oraz infrastrukturą dla osób niewidomych i niedowidzących wykonane zostaną w trzech miejscach na drodze krajowej nr 22.

- „W Chrząstowie, przy skrzyżowaniu z drogą gminną do Stołczna, w Człuchowie na skrzyżowaniu z ulicami Kołłątaja/Wołodyjowskiego oraz w Rychnowach na skrzyżowaniu z drogą na Krzyżanki i do centrum wsi. Koszty tych prac na DK22 wyniosą nieco ponad 1 mln zł” - wylicza Piotr Michalski i dodaje, że doświetlenie przejść dla pieszych z infrastrukturą dla osób niedowidzących zamontowane zostaną także w czterech miejscach na DK55. - „W Sztumie na skrzyżowaniu z ul. Barczewskiego (droga na Kalwę) oraz w trzech w Kwidzynie. Na wlotach Ronda Pod Zegarem, za skrzyżowaniem DK55 z ul. Mickiewicza (powstanie także sygnalizacja świetlna wzbudzana przez pieszych) oraz przy wylocie z Kwidzyna na Grudziądz w Kwidzynie Miłosnej (wykonamy także azyl dla pieszych). Koszt powyższych zadań na DK55 wyniesie ok. 960 tys. zł”.

 

 

 

Zatoki autobusowe, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe.

Poza zadaniami z obszaru BRD, związanymi z przejściami dla pieszych, GDDKiA realizowała będzie także inne. Wśród nich jest budowa dwóch zatok autobusowych na DK21 służących mieszkańcom Moczydła. W ramach zadania, oprócz zatok, powstaną chodniki zapewniające dojście do nich o długości 50 i 86 m. Koszt inwestycji wyniesie ok. 323 tys. zł.

- „W pobliskim Zielinie powstanie chodnik o długości 321 m, przepust oraz zostaną przebudowane zjazdy na posesje. Ten ciąg pieszy będzie poprowadzony częściowo po obu stronach drogi i będzie stanowił kontynuację istniejącego chodnika. Koszt wyniesie ok. 296 tys. zł” - wyjaśnia Piotr Michalski. - „Natomiast w Pszczółkach na DK91 powstanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,5 m i długości 583 m (po lewej stronie, patrząc w kierunku Tczewa). Dodatkowo zostanie zrealizowana kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne. Koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 2,5 mln zł”.

 

 

 

O Programie Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej.

Głównym celem rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach Programu działania są ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.