Wydanie nr 181/2022, Czwartek 30.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Marcjalis, Bazyli, Władysława, Ciechosława, Leon, Emilia, Leona, Lucyna, Trofim, Władysław, Ermentruda, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Kto odpowiada za szkody spowodowane przez porywisty wiatr na cmentarzu komunalnym?

Malbork. Kto odpowiada za szkody spowodowane przez porywisty wiatr na cmentarzu komunalnym? fot. Widz TvRegionalna24.pl
W ostatnim czasie w województwie pomorskim mieliśmy do czynienia z gwałtownym pogorszeniem warunków pogodowych. Wiał porywisty, silny wiatr, który uszkadzał dachy domów i powalał drzewa jak domki z kart. W powiecie malborskim w ciągu jednego weekendu strażacy wyjeżdżali do 72 interwencji związanych z usuwaniem skutków tych wiatrów, w powiecie nowodworskim ponad 70, a w sztumskim 62.

 

Od jednego z mieszkańców Malborka na naszą redakcyjną skrzynkę przyszły zdjęcia przedstawiające cmentarz komunalny, na którym widoczne były skutki porywistych wiatrów, jakie przeszły nad naszym powiatem w ostatnich dniach. Na zdjęciach widoczne są drzewa przewrócone na znajdujące się w pobliżu pomniki. Przyglądając się zdjęciom, nasunęły się nam pewne pytania.

Zakładając, że w wyniku porywistych wiatrów drzewo przewróciło się i uszkodziło pomnik lub też uszkodziło inne elementy znajdujące się na pomniku (np. wieńce, znicze, chodnik itp.), do kogo wówczas powinien zgłosić się poszkodowany? Do zarządcy cmentarza czy do kogoś innego? Do kogo? W jakich sytuacjach za szkody spowodowane na terenie cmentarza odpowiada zarządca cmentarza? Kto usuwa powstałe szkody? Kiedy poszkodowany może wymagać od zarządcy pokrycia kosztów wynikających z usunięcia szkód i naprawy pomnika? Kiedy za szkody nie odpowiada zarządca? Czy często dochodzi na terenie cmentarza komunalnego w Malborku do takich sytuacji?

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do zarządcy cmentarza komunalnego w Malborku, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku.

 

 

 

Szkody usuwamy sami czy zarządca cmentarza?

W odpowiedzi Andrzej Wrona, Wiceprezes Zarządu wskazuje, że podczas występowania porywistych podmuchów wiatru powodujących przewrócenie się drzewa, które w efekcie uszkodziło pomniki lub inne elementy znajdujące się w ich obrębie, właściciel (dysponent) grobu zmuszony jest do usunięcia szkód i ewentualnych napraw we własnym zakresie.

- „Tego typu szkody nie są spowodowane winą zarządcy cmentarza czy tez właściciela terenu, na którym znajduje się cmentarz komunalny, lecz powstały ze względu na oddziaływanie siły wyższej. W przypadku wystąpienia uszkodzeń wynikłych z winy lub zaniedbań zarządcy cmentarza, osoba pokrzywdzona może dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od ubezpieczyciela, z którym Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. zawarł polisę odpowiedzialności cywilnej” - wyjaśnia Andrzej Wrona. - „W takiej sytuacji osoba pokrzywdzona powinna zwrócić się do biura administracji cmentarza z prośbą o udostępnienie nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numeru polisy ubezpieczeniowej. Informujemy również, że w przypadku powalenia drzew przez silne podmuchy wiatru, czynności związane z uporządkowaniem terenu, tj. pocięciem, transportem czy utylizacją gałęzi, wykonywane są przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o., a ich koszt pokrywany jest w całości ze środków własnych spółki”.

 

Andrzej Wrona wyjaśnia również, że częstotliwość występowania wskazanej przez nas sytuacji uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych i trudno w tej sytuacji odpowiedzieć na zadane przez nas pytanie, jak często dochodzi do podobnych sytuacji na terenie cmentarza komunalnego w Malborku.

- „W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości w tematyce przewróconych drzew lub innych spraw cmentarnych, zachęcamy Mieszkańców Miasta Malborka, jak i inne osoby odwiedzające malborską nekropolię do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 55 629-86-00 lub osobiste przybycie do biura administracji cmentarza mieszczącego się przy ul. Głowackiego w Malborku” - podsumowuje Wiceprezes Zarządu ZGKiM w Malborku.

 

 

 

Zdjęcia od widza TvRegionalna24.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.