Wydanie nr 279/2022, Czwartek 6.10.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Fryderyka, Alberta, Brunon, Roman, Bronisław, Baldwin, Baldwina, Askaniusz, Artur
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Baszta nad Nogatem będzie z tymczasowym zadaszeniem. Rozpoczęły się prace zabezpieczające. [wideo, zdjęcia]

Malbork. Baszta nad Nogatem będzie z tymczasowym zadaszeniem. Rozpoczęły się prace zabezpieczające. [wideo, zdjęcia] fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl Piotr Wąsowicz
Rozpoczęły się prace zabezpieczającą zabytkową basztę usytuowaną nad Nogatem w Malborku. To tylko tymczasowa ochrona. Docelowo obiekt ma zostać poddany konserwacji.

Gruntowny remont baszty jest konieczny ze względów bezpieczeństwa. Ostatnio jej ceglane fragmenty oderwały się i spadły na deptak. O losie budowli zdecyduje po oględzinach wojewódzki konserwator zabytków. Na chwilę obecną jest zalecenie by wykonać drewnianą konstrukcję i zadaszenie, by woda nie wciekała w mury.

Rys historyczny obiektu z miejskiego programu opieki nad zabytkami z lat 2016-2019:

Odcinek murów z basztą zwaną Blockturm, Schropenturm lub Recketurm; stanowi jedyną pozostałość zewnętrznych murów południowych miasta (chociaż obecnie najlepiej jest go powiązać z murami zachodnimi, nadnogackimi); wieża po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w roku 1458, jej nazwa jest związana z wielokrotnym burmistrzem Malborka w drugim i trzecim dziesięcioleciu XV wieku – Piotrem Schrope; na późniejszych planach miasta, z XVIII i XIX stulecia, opisywano ją pod nazwą Reckethurm, a na schematycznym planie z 1893 roku wymieniona została pod nazwą „Sirocca”.

Baszta: fundament z kamieni polnych łamanych, w rzucie półkolista, 1.kondygnacyjna; w latach 70-tych XX wieku dobudowano do niej schody prowadzące ze wschodu, na wylanym stropodachu urządzono taras widokowy (schody i powierzchnia tarasu – wylewka betonowa); ściany znacząco przemurowane z użyciem cegły maszynowej XIX i XX wiecznej, z odtworzeniem wątku gotyckiego, zaprawa cementowo – wapienna i wapienno – piaskowa; tylko niewielkie partie murowane z cegły gotyckiej, w wątku gotyckim, na zaprawie wapiennej gruboziarnistej; lico murów baszty przepruwają trzy otwory strzelnicze; korona z cegły kładzionej „na blat”/mur częściowo na fundamencie z kamieni polnych łamanych, lity, płaszczowy; na większości powierzchni głęboko przemurowany z użyciem cegły rozbiórkowej oraz maszynowej, na zaprawie cementowo – wapiennej, z odtworzeniem wątku gotyckiego; tylko nieliczne partie z cegły gotyckiej, w tym z cegły zendrówki, z oryginalną zaprawą i wątkiem; w części północnej i środkowej trzy ceglane przypory.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Roman
Roman 30.01.2022, 09:29
Ciekawe skąd wezmą pieniądze jak miasto zadłużone po uszy?