Wydanie nr 140/2022, Piątek 20.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Organizujesz kulig? - zrób to bezpiecznie.

  • Wydanie nr 140/2022
  • 5 stycznia 2022, 10:35
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Organizujesz kulig? - zrób to bezpiecznie. fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Policja przypomina, że nieodpowiednio przygotowany kulig może skończyć się tragedią, a organizacja kuligu z wykorzystaniem pojazdu mechanicznego na drogach publicznych jest zakazana.

 

Grudniowe dni zaskoczyły nas sporą ilością śniegu i skłaniały co niektórych do zorganizowania kuligu. Niestety, część osób organizowała go w sposób niewłaściwy – ciągnęła sanie za samochodem. Taka zabawa wiąże się z dużym ryzykiem, a finał może skończyć się tragedią. Pasażer sanek może z nich wypaść, podczas hamowania uderzyć w pojazd bądź przeszkodę znajdującą się w pobliżu drogi (np. drzewo, latarnię czy inny pojazd). Ciesząc się z zimowych atrakcji, nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Dlatego warto zachować ostrożność i rozsądnie zaplanować formę kuligu.

 

 

Czy kuligi są legalne?

Bezpieczniejszą i dozwoloną formą kuligu jest ten organizowany w zaprzęgu za pomocą odpowiednio wytresowanego zwierzęcia, głównie konia.

 

O tym, że zabrania się ciągnięcia za pojazdem (samochodem, ciągnikiem, quadem itp.) osób na sankach, nartach lub innych podobnych urządzeniach - mówi art. 60 ust.2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 zł i 5 punktów karnych. Sytuacja może również skończyć się skierowaniem sprawy do sądu, a w skrajnych przypadkach, gdy policjant uzna, że kierujący stworzył poważne zagrożenie, możliwe jest zatrzymanie uprawnień do kierowania. Jeśli podczas kuligu za samochodem dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

 

 

 

Informację i zdjęcie przekazała: sierż. szt. Karolina Figiel, oficer prasowy KPP w Nowym Dworze Gdańskim

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.