Wydanie nr 232/2022, Sobota 20.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabin, Sara, Jan, Samuela
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Baszta nad Nogatem w remoncie. Jaką decyzję podejmie wojewódzki konserwator zabytków?

Gruntowny remont baszty jest konieczny ze względów bezpieczeństwa. Ostatnio jej ceglane fragmenty oderwały się i spadły na deptak. O losie budowli zdecyduje po oględzinach wojewódzki konserwator zabytków.

Przypomnijmy, że w baszcie znajdowały się m.in. warsztaty szkolne Zespołu Szkół Zawodowych, przystań żeglarska, a także siedziba rekonstruktorów. Od lat obiekt jest już opuszczony.

Rys historyczny obiektu z miejskiego programu opieki nad zabytkami z lat 2016-2019:

Odcinek murów z basztą zwaną Blockturm, Schropenturm lub Recketurm; stanowi jedyną pozostałość zewnętrznych murów południowych miasta (chociaż obecnie najlepiej jest go powiązać z murami zachodnimi, nadnogackimi); wieża po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w roku 1458, jej nazwa jest związana z wielokrotnym burmistrzem Malborka w drugim i trzecim dziesięcioleciu XV wieku – Piotrem Schrope; na późniejszych planach miasta, z XVIII i XIX stulecia, opisywano ją pod nazwą Reckethurm, a na schematycznym planie z 1893 roku wymieniona została pod nazwą „Sirocca”.

Baszta: fundament z kamieni polnych łamanych, w rzucie półkolista, 1.kondygnacyjna; w latach 70-tych XX wieku dobudowano do niej schody prowadzące ze wschodu, na wylanym stropodachu urządzono taras widokowy (schody i powierzchnia tarasu – wylewka betonowa); ściany znacząco przemurowane z użyciem cegły maszynowej XIX i XX wiecznej, z odtworzeniem wątku gotyckiego, zaprawa cementowo – wapienna i wapienno – piaskowa; tylko niewielkie partie murowane z cegły gotyckiej, w wątku gotyckim, na zaprawie wapiennej gruboziarnistej; lico murów baszty przepruwają trzy otwory strzelnicze; korona z cegły kładzionej „na blat”/mur częściowo na fundamencie z kamieni polnych łamanych, lity, płaszczowy; na większości powierzchni głęboko przemurowany z użyciem cegły rozbiórkowej oraz maszynowej, na zaprawie cementowo – wapiennej, z odtworzeniem wątku gotyckiego; tylko nieliczne partie z cegły gotyckiej, w tym z cegły zendrówki, z oryginalną zaprawą i wątkiem; w części północnej i środkowej trzy ceglane przypory.

Zobacz wideo

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nemo
Nemo 21.12.2021, 15:51
Na jakiej podstawie autor wszedł na teren budowy? Przecież bulwary nad Nogatem są cały czas terenem budowy.
Piotr
Piotr 21.12.2021, 23:18 (odpowiedź do Nemo)
Osobiście sprawdziliśmy, z dwóch stron nie jest zabezpieczone wejście. Proszę udać się do kierownika budowy i z nim to wyjaśnić. Przy okazji wylegitymować te tłumy które już chodzą po bulwarze