Wydanie nr 27/2023, Piątek 27.01.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kobieta w szpitalu po wypadku drogowym na DK55 – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Kobieta w szpitalu po wypadku drogowym na DK55 – weekendowy raport malborskich… fot. OSP Stogi
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 7 interwencji. Dotyczyły one m.in. otwarcia mieszkania oraz zadymienia w mieszkaniu. Ratownicy wyjeżdżali do 2 pożarów – mieszkania i samochodu. Strażacy obsłużyli miejsce wypadku i kolizji drogowej. Jeden alarm okazał się fałszywy.

 

Zbliżająca się zimowa aura, zapowiadana na najbliższe dni przez synoptyków powinna zmobilizować wszystkich do odpowiedniego przygotowania pojazdu do najtrudniejszego okresu w roku do jazdy samochodem. Śliska nawierzchnia, śnieg i gołoledź – z takimi warunkami musi liczyć się każdy kierowca podróżujący w tym czasie. Bez odpowiedniego przygotowania pojazdu i wiedzy wyruszanie w trasę może być niebezpieczne. Policjanci apelują do wszystkich kierowców – zmień styl jazdy z letniego na zimowy.

 

 

 

 

Pożar mieszkania na Michałowskiego.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 22 listopada br. w mieszkaniu przy ul. Michałowskiego w Malborku. O godz. 08:14 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Zadysponowano 4 zastępy z JRG Malbork oraz jeden zastęp z OSP Stogi, OSP Miłoradz oraz Wojskową Straż Pożarną. Po dojeździe zastępów do miejsca zdarzenia zastano pożar mieszkania na parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego (pożarem objęty był jeden pokój w mieszkaniu). Występowało duże zadymienie na klatce schodowej. Część mieszkańców budynku ewakuowała się przed przybyciem JOP.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej w mieszkaniu oraz podaniu jednego prądu wody W-52 wewnątrz mieszkania na palące się wyposażenie mieszkania. Druga rota przeprowadziła ewakuację mieszkańców z budynku (10 osób, w tym 3 dzieci). Ratownicy przeszukali pomieszczenia przy użyciu kamery termowizyjnej (brak osób poszkodowanych), po czym wynieśli spalone wyposażenie mieszkania na zewnątrz budynku. Po przewietrzeniu pomieszczeń za pomocą wentylatora, strażacy użyli urządzenia wielogazowego w celu sprawdzenia obecności tlenku węgla - brak zagrożenia. Po 1 godz. 19 min. działania zakończono. Brało w nich udział łącznie 25 ratowników.

Więcej na https://tvmalbork.pl/aktualnosci/34594,malbork-nie-sa-znane-przyczyny-pozaru-mieszkania-n

 

 

 

 

DK55. Po wypadku dwóch aut kobieta trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 27 listopada br. na drodze krajowej nr 55 na skrzyżowaniu z drogą do miejscowości Kościeleczki. O godz. 11:02 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych.

Zadysponowano 2 zastępy straży pożarnej z JRG Malbork oraz jeden zastęp OSP Stogi. Po dojeździe zastępów do miejsca zdarzenia zastano wypadek drogowy z udziałem dwóch samochodów – osobowego marki Skoda i dostawczego marki Mercedes. Poszkodowana pasażerka Skody znajdowała się wewnątrz pojazdu, natomiast 3 osoby z Mercedesa opuściły pojazd i nie zgłaszały dolegliwości związanych ze zdarzeniem. Skoda znajdowała się w przydrożnym rowie, natomiast Mercedes pozostał na pasie drogi w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego. Na czas trwania akcji ratunkowej wprowadzono w tym miejscu ruch wahadłowy.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz zakręceniu zaworu LPG w Skodzie. Na miejsce zdarzenia przyjechał zespół ZRM, któremu przekazano poszkodowaną osobę. Kobieta została zabrana do szpitala. Na miejsce przyjechał technik policyjny oraz służba drogowa. Po usunięciu aut na pobocze drogi i usunięciu resztek powypadkowych z jezdni po 2 godz. 14 min. zakończono działania, w których udział brało łącznie 12 ratowników.

 

 

 

 

Pożar samochodu w Malborku.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 28 listopada br. w Malborku przy ul. Zacisznej. O godz. 12:59 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego marki Ford Transit. Zadysponowano zastęp straży pożarnej z JRG Malbork. Po dojeździe zastępu do miejsca zdarzenia zastano pożar samochodu osobowego. Pojazd zaparkowany był na parkingu osiedlowym. Brak osób poszkodowanych.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody na palące się wnętrze samochodu oraz odłączeniu akumulatora w kabinie pasażera. Ratownicy otworzyli maskę samochodu przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. Po dokładnym sprawdzeniu pojazdu pod względem pożarowym za pomocą kamery termowizyjnej, działania zakończono po 45 min. W działaniach udział brało 4 ratowników.

 


 

 

Zmień styl jazdy z letniego na zimowy – zadbaj o swój samochód przed zimą.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Opony, światła, akumulator, płyny, a także wycieraczki szyb, to elementy, mające ogromne znaczenie dla sprawności pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas jazdy. Należy pamiętać, że śliskie drogi potrafią boleśnie obnażyć wszelkie braki w wyposażeniu samochodu. Pamiętajmy, sprawny samochód to Twoje bezpieczeństwo!

Kierowcy zazwyczaj ignorują delikatne przymrozki. Potrzebują zbyt wiele czasu, aby w pełni przystosować się do pierwszych oznak nadchodzącej zimy. Doświadczenie pokazuje, że taka nieostrożność może się zakończyć niebezpiecznym poślizgiem. Warto zatem przygotować pojazd, by uniknąć przykrej „niespodzianki” na drodze. Przydałoby się więc zrobić przegląd pojazdu: sprawdzić, czy płyny eksploatacyjne są na odpowiednim poziomie, sprawdzić gęstość płynu chłodniczego, wymienić płyn w zbiorniku spryskiwaczy, oczyścić i zabezpieczyć przed utlenianiem klemy akumulatora. Nie zaszkodzi wymiana na nowe pióra wycieraczek oraz sprawdzenia działanie dmuchawy, ogrzewania wnętrza oraz działania ogrzewania szyby tylnej. Każdy kierowca dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy powinien wymienić ogumienie z letniego na zimowe. Przed zimą należ sprawdzić hamulce w samochodzie. W tym miejscu trzeba pamiętać, że kiedy mamy śliską nawierzchnię najlepiej jest hamować silnikiem. Warto także zachować większy odstęp między pojazdami, ponieważ śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Wszystkie te rady w połączeniu z rozważną jazdą pozwolą bezpiecznie dotrwać do wiosny.


 

 

O czym pamiętać podczas jazdy w zimowych warunkach?

1. Temperatury są niskie? Nie czekaj, zmień opony na zimowe.

2. Czyść reflektory. Czysty reflektor to dobra widoczność.

3. Ruszasz w daleką trasę? Sprawdź pogodę i informacje o stanie dróg. Mogą być bardzo ważne.

4. Przed wyjazdem w trasę, przygotuj auto. Oczyść szyby z zewnątrz i od środka, dolej płynu do spryskiwaczy.

5. Pamiętaj o światłach: dziennych, mijania i przeciwmgłowych.

6. Noga z gazu. Auto wolniej reaguje, a więc jedź wolniej.

7. Pamiętaj o odstępie od poprzedzającego auta.

8. Pamiętaj o tym, że na śliskiej nawierzchni auto gorzej reaguje na ruchy kierownicą.

9. Nawierzchnia jest śliska? Pamiętaj, że w takich warunkach droga hamowania jest dłuższa.

10. Warunki na drodze są złe, przygotuj się na to, że inne auto może zachlapać ci szybę i ograniczyć chwilowo widoczność.

 

Listę tych zasad można uzupełnić chyba tylko jednym stwierdzeniem. Pomijając wszystkie wskazówki, kierowca powinien... zachować szczególną ostrożność. To podstawa zasad prawa o ruchu drogowym. Szczególna ostrożność czasami to zdjęcie nogi z gazu, czasami uważniejsze obserwowanie otoczenia, a czasami zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze. Szczególna ostrożność to przede wszystkim rozsądek za kierownicą.

 

 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

Zdjęcia: OSP Stogi

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.