Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policjanci apelują - nie korzystaj z telefonu podczas wchodzenia na przejście dla pieszych.

  • Wydanie nr 147/2022
  • 25 listopada 2021, 10:50
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Policjanci apelują - nie korzystaj z telefonu podczas wchodzenia na przejście dla pieszych. fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Nowe regulacje przepisów nie zwalniają pieszych od obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych. Stosuj metodę ograniczonego zaufania.

 

Policja przypomina, że z dniem 1 czerwca 2021 r. zmianie uległy niektóre przepisy w Ustawy Prawo o ruchu drogowym. W związku z nowelizacją przepisów oraz wprowadzonym zakazem korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście dla pieszych.

 

 

Pamiętajmy, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak mimo tego, nie zwalnia to pieszego z zachowania szczególnej ostrożności. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

 


1. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
2. Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych;
3. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej.
4. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszając prędkość, tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście;
5. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazała: sierż. szt. Karolina Figiel, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.