Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zamek Malbork. Jak wygląda postęp prac przebudowy Przedzamcza?

Zamek Malbork. Jak wygląda postęp prac przebudowy Przedzamcza? fot. TvRegionalna24.pl
W środę w Centrum konferencyjnym Karwan na zamku w Malborku odbyło się spotkanie dotyczące postępu prac przy przebudowie zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu krzyżackiej warowni.

 

Z okazji inauguracji budowy nowoczesnego ośrodka badawczo-edukacyjnego i centrum dziedzictwa pokrzyżackiego na Przedzamczu zamku w Malborku realizowanej w ramach dofinansowania z tzw. funduszy norweskich, Muzeum Zamkowe zorganizowało w środę, 17 listopada br. konferencję prasową, podczas której przedstawiono prezentację projektu. Zaproszeni na spotkanie dziennikarze mogli podejrzeć z bliska postęp prac na placu budowy.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że projekt ten stanowi potężną inwestycję w zakresie zarówno konserwacji zabytków, jak i edukacji i kultury. W roku 2020 Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało na ten projekt 15 096 969,48 zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz 2 664 171,09 zł z budżetu państwa.

 

Do nowych budynków, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, przeniesione zostaną biblioteka zamkowa i pracownia konserwatorska, powstaną też dwie nowe jednostki: pracownia digitalizacji i centrum badań nad dziejami zakonu krzyżackiego. Obiekty w stanie ruiny znajdują się od czasu zakończenia działań podczas II wojny światowej.

 

Są to jedne z ostatnich niezagospodarowanych budowli na ponad 20-hektarowym terenie zespołu zamku malborskiego. Historyczne relikty ścian i sklepień piwnicznych będą oczywiście zachowane i poddane pracom konserwatorskim.

 

Wykonawcą prac jest gdańska firma BUDKON Sp. z o.o.


 

Zapraszamy na materiał wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.