Wydanie nr 230/2022, Czwartek 18.08.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Klara, Ilona, Tacjana, Tworzysława, Helena, Agapit, Bogusława, Bronisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku - bezpłatna wystawa do pobrania.

  • Wydanie nr 230/2022
  • 5 listopada 2021, 09:56
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
Starostwo Powiatowe w Malborku zaprasza do skorzystania z gotowej, bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. To nie jedyna propozycja z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

 

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata. Wystawa jest dostępna na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/niepodlegla-na-mapach-ksztaltowanie-granic-po-1918-roku-bezplatna-wystawa-do-pobrania/. Wystawa to nie jedyna propozycja, jaką Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało dla mieszkańców naszego kraju z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

 

 

Debata Ojców Niepodległości.

W poniedziałek i we wtorek, 8 i 9 listopada br. odbędzie się dwuczęściowa, wyjątkowa debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości:  Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debata będzie miała premierę online na Facebooku Biura Programu „Niepodległa”, kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz stronie niepodlegla.gov.pl .

Premierę zaplanowano na:

  • część I – poniedziałek, 8 listopada br. o godz. 18,

  • część II – wtorek, 9 listopada br. o godzinie 18.

 

 

 

 

Koncert dla Niepodległej.

W środę, 10 listopada br. o godz. 20 odbędzie się niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych. W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.

Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada br. od godz. 20 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej.

 

 

 

 

Więcej szczegółów na https://secure.sitebees.com/viewMail.ac?u=eyJraWQiOiJpbnRlcm5hbC1qd3QtMSIsInR5cCI6IkpXVCIsImFsZyI6IkhTMjU2In0.eyJ2Y20iOjEyMjE2OSwiZXhwIjoxOTUxMzg3NDg5LCJwZXIiOjgwMTIxMTYsImlhdCI6MTYzNjAyNzQ4OX0.iw865UcbooI1Xkt8lv-AzxpqL92fZL73miB47_xCZ6I

 

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.