Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szpitale Polskie S.A. złożyły wniosek o upadłość. Co dalej ze szpitalem w Sztumie?

Szpitale Polskie S.A. złożyły wniosek o upadłość. Co dalej ze szpitalem w Sztumie? fot. Archiwum TvMalbork.pl
15 października br. zarząd spółki Szpitale Polskie S.A. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy to oznacza, że szpital w Sztumie, który należy do tej spółki zostanie zamknięty?

 

Spółka Szpitale Polskie S.A. od września br. działa z nowym zarządem, na czele którego stanął Jakub Michalak. W wyniku weryfikacji ksiąg i ogólnej ocenie kondycji spółki, nowy prezes złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

- Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego moim obowiązkiem jest złożenie wniosku o upadłość w konkretnym terminie od wystąpienia warunków, które to uzasadniają, a które są zdefiniowane w owej ustawie. Jeśli nie dopełniłbym tego obowiązku, groziłyby mi – jak każdemu innemu menedżerowi w tej sytuacji – sankcje karne” - czytamy w komunikacie prasowym wypowiedź Jakuba Michalaka. - „Chodzi jednak przede wszystkim o ochronę interesu ogółu wierzycieli spółki, w tym dostawców, którzy nie otrzymywali zapłaty. Złożenie wniosku o upadłość uruchamia całą procedurę, która pozwoli na wyjście z impasu”.


 

Zdaniem nowego prezesa, Szpitale Polskie S.A. nie są w stanie regulować swoich wymagalnych pieniężnych zobowiązań. Taką sytuację zastał obecny zarząd. Od wielu miesięcy nie są regulowane zobowiązania, jedynie pokrywane są zobowiązania mogące zapewnić funkcjonowanie szpitala w jego podstawowym zakresie. Mowa tu o niepłaconych zobowiązaniach dla dostawców czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- „Zdaję sobie sprawę ze znaczenia Szpitala Polskiego w Sztumie i Drawskiego Centrum Specjalistycznego dla społeczności lokalnej. Złożony wniosek o upadłość dotyczy tylko i wyłącznie spółki Szpitale Polskie S.A.” - informuje Jakub Michalak. - „Działalność jej podmiotów leczniczych, zarówno w Sztumie, jak i Drawsku Pomorskim, pozostaje w chwili obecnej niezagrożona i pragnę to z całą mocą podkreślić. Priorytetem całego zarządu jest zapewnienie w tej sytuacji takich warunków, by zarówno pacjenci, jak i personel w żaden sposób nie odczuli problemów, jakie dotknęły zarządzającą nimi spółkę”.


 

 

 

Czy szpital w Sztumie zostanie zlikwidowany?

W chwili obecnej zarząd Szpitali Polskich jest w trakcie rozmów z potencjalnym nabywcą aktywów spółki. Gdyby doszło do sfinalizowania negocjacji, wówczas zarówno szpital w Sztumie, jak i Drawskie Centrum Specjalistyczne będą podlegały pod nowy podmiot zarządzający.

- „Mechanizmy prawa upadłościowego dają mi możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji szpitali przy równoczesnej płynnej zmianie operatora na podmiot wypłacalny, o stabilnej i bezpiecznej kondycji finansowej” – informuje prezes. - „Liczę na to, że wspólnie wypracujemy wielostronne porozumienie wszystkich zainteresowanych stron, co pozwoli na zmianę podmiotu zarządzającego w sposób całkowicie bezpieczny dla pacjentów, pracowników i lokalnej społeczności. Patrząc również od tej strony – wniosek o upadłość był jedynym możliwym i wbrew pozorom korzystnym rozwiązaniem”.

 

 

 

 

Oświadczenie Zarządu Powiatu Sztumskiego.

- „27 października 2021 roku jednym z punktów sesji Rady Powiatu Sztumskiego, na wniosek starosty, było spotkanie, z przedstawicielami spółki Szpitale Polskie S.A oraz American Heart of Poland (AHP). W trakcie spotkanie przedstawiciele spółki poinformowali radnych, że w związku z tym, że zobowiązania spółki przekraczają obecnie kwotę 55 mln zł (ZUS, wykonawcy, akcjonariusze spółki), 15 października tego roku do sądu został skierowany wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Szpitale Polskie S.A.

Dziś w korespondencji z władzami spółki otrzymaliśmy informację, że wniosek do sądu został złożony na przygotowaną likwidację tzw. pre-pack, to znaczy że nowy nabywca lub nabywcy będą określeni. W tej chwili władze spółki prowadzą rozmowy z potencjalnymi kontrahentami. W trakcie sesji właściciele Szpitali Polskich zapewnili radnych powiatu sztumskiego, że mimo podjętych działań restrukturyzacyjnych, szpital w Sztumie nadal będzie funkcjonować bez przeszkód i będzie zapewniać należytą obsługę medyczną mieszkańców naszego powiatu i innych pacjentów.

Radni nie uzyskali jednak odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przyszłości szpitala w Sztumie, a także bieżących spraw związanych z regulowaniem zobowiązań finansowych wobec powiatu (czynsz dzierżawny). Przypomnijmy, że spółka Szpitale Polskie S.A. ma w tej chwili podpisaną umowę na dzierżawę szpitala w Sztumie, łącznie z utrzymaniem funkcjonowania wszystkich oddziałów, która kończy się w 2024 roku, z możliwością przedłużenia tej umowy na kolejne pięć lat.

Powiat działa na gruncie prawa i jakiekolwiek działania może podejmować nie na bazie domysłów czy obaw, ale faktów. Dziś faktem jest złożenie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości spółki Szpitale Polskie, i to sąd podejmie w tej kwestii decyzję, której jeszcze nie ma. Niezależnie od decyzji sądu majątek powiatu nie jest w żaden sposób zagrożony.

W celu zagwarantowania terminowych płatności zobowiązań pieniężnych dzierżawcy (Szpitale Polskie) z tytułu dzierżawy nieruchomości, Szpitale Polskie udzieliły powiatowi sztumskiemu gwarancji bankowej na kwotę 1 mln złotych. Na koniec października zaległości z tytułu dzierżawy przekraczają gwarancję o kwotę 288 684,36 zł. W związku z utratą zaufania do spółki Szpitale Polskie S.A. w Katowicach, Zarząd Powiatu Sztumskiego wystąpił do spółki Szpitale Polskie o pilne uregulowanie tych zobowiązań, tym bardziej, że znaczna część tych środków do tej pory była inwestowana w szpital.

Jesteśmy między innymi w kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia i zapewniamy, że podejmujemy wszelkie działania, by szpital w Sztumie mógł funkcjonować bez przeszkód, a tym samym bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu w żaden sposób nie zostało zagrożone” - w imieniu Zarządu Powiatu Sztumskiego, Leszek Sarnowski starosta sztumski.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.