Wydanie nr 338/2021, Sobota 4.12.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Klemens, Chrystian, Barbara, Krystian, Hieronim, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Staw. Wystawa plenerowa poświęcona Obszarowi Metropolitalnemu.

  • Wydanie nr 338/2021
  • 19 pażdziernika 2021, 10:10
  • UM Nowy Staw
  • Wiadomości
Nowy Staw. Wystawa plenerowa poświęcona Obszarowi Metropolitalnemu. fot. UM Nowy Staw
Do poniedziałku, 25 października na Rynku Kościuszki w Nowym Stawie można oglądać plenerową wystawę, poświęconą dokonaniom Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Nowostawski samorząd jest członkiem stowarzyszenia, skupiającego część powiatów, miast i gmin z województwa pomorskiego.

 

Z plansz umieszczonych na wystawie można dowiedzieć się, jaką drogę przeszła organizacja w ciągu ostatnich dziesięciu lat - od rozpoznania potrzeb mieszkańców, wyznaczenia kierunków rozwoju metropolii, aż do realizacji tych strategii.

- Zachęcam mieszkańców do obejrzenia wystawy i zapoznania się z historią Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Przypomnę, że rozpoczął on swoją działalność w 2011 roku jako Gdański Obszar Metropolitalny. Dziś to stowarzyszenie skupiające Trójmiasto i wszystkie okoliczne samorządy, chcące współpracować we wspólnocie - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Gdy otrzymałem propozycję przystąpienia do organizacji, nie wahałem się, bo uważam, że współpracując, działając w grupie, można o wiele więcej osiągnąć. Jestem dumny, że staliśmy się częścią obszaru metropolitalnego i możemy realizować wspólne zamierzenia na rzecz naszych mieszkańców, ale i całego Pomorza.

 

 

OMGGS zrzesza obecnie 59 miast, gmin i powiatów, które pracują nad poprawą komfortu i jakości życia ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Od 2015 roku OMGGS zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 miliarda złotych, co przekłada się na pakiet ponad 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 miliarda złotych.

 

 

Pomysłodawcą powołania wokół Gdańska obszaru metropolitalnego był śp. prezydent Paweł Adamowicz. Na wystawie stowarzyszenie pokazuje, co udało się już osiągnąć, m.in. wielomilionowe oszczędności, jakie zyskały samorządy dzięki ogłaszaniu wspólnych przetargów; kilkaset inwestycji, z którymi mieszkańcy stykają się na co dzień; działania na rzecz aktywizacji zawodowej mieszkańców, wspierania postaw obywatelskich; tworzenie przestrzeni współpracy w sferze kultury oraz działania skupiające się na problemach mniejszości, osób z niepełnosprawnościami i otoczenia, imigrantów, środowisk i osób wykluczonych, a także tworzenie równego dostępu do usług społecznych.

 

 

Ostatnia część wystawy to spojrzenie w przyszłość - perspektywa realizacji nowych przedsięwzięć, ale też wyzwań związanych między innymi ze zmianami klimatu, starzeniem się społeczeństwa, globalnymi procesami politycznymi i gospodarczymi. Najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest doprowadzenie do uchwalenia przez polski parlament ustawy metropolitalnej.

- Przez dziesięć lat Obszarowi Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot udało się zrealizować wiele projektów i choćby dlatego warto się zaznajomić ze szczegółami tych działań. Często zapominamy, jak samorządy funkcjonowały i wyglądały dziesięć lat temu, jak zmieniło się w tym czasie nasze otoczenie. Mam nadzieję, że przed nami kolejne wspólne działania, z których skorzystają mieszkańcy miasta i gminy Nowy Staw - mówi burmistrz Jerzy Szałach.

 

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

UM Nowy Staw
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.