Wydanie nr 60/2024, Czwartek 29.02.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Ariusz, Roman, Dobrosiodł, August, Lutosław, Teofil
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański zaprasza na Dzień Osadnika.

Nowy Dwór Gdański zaprasza na Dzień Osadnika. fot. Organizator
W sobotę w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się Dzień Osadnika. Tematem ósmej edycji święta Żuławiaków będzie muzyka.

 

Tegoroczne święto wszystkich Żuławiaków, czyli Dzień Osadnika odbędzie się w najbliższą sobotę.

- „W tym roku spotykamy się 25 września, by wspólnie wspominać naszych przodków, którzy odważyli się tuż po wojnie przyjechać na Żuławy, aby przywrócić je do życia” - zachęca Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego. - „W tym roku tematem naszego święta jest muzyka. Pierwsze zabawy, słuchanie polskiego radia dawały osadnikom poczucie normalności, odrobinę wytchnienia od ciężkiej pracy i codziennych trosk. Polska muzyka była źródłem dumy, radości i wzruszenia”.

 

 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”, wraz z przebranymi w stroje z epoki mieszkańcami, przedstawią inscenizację przybycia na Żuławy osadników po 1945 roku. Następnie uczestnicy żuławskiego święta ruszą przez miasto pod Żuławski Park Historyczny, gdzie czekać będzie reszta zaplanowanych atrakcji.

- „Oprócz stałych elementów naszego wspólnego święta, towarzyszyła nam będzie wyjątkowa oprawa muzyczna. Tuż po przemarszu i pamiątkowym zdjęciu zapraszamy na występ Kapeli Osadniczej, tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek z lat wojennych i powojennych. Zachęcamy również do przyniesienia ze sobą osadniczych przekąsek. Dań, smakołyków, które pamiętacie ze swojego dzieciństwa. Takich, które przygotowywały wasze mamy lub babcie. Usiądźmy razem na bulwarze między Żuławskim Parkiem Historycznym a Żuławskim Ośrodkiem Kultury, na wzór dobrze znanych imprez „koszykowych” - mówi Kamila Ziętek, jedna z organizatorek żuławskiego święta.

 

 

 

 

Dzień Osadnika to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski. Wydarzenie ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad trudną historią Żuław. Co roku organizatorów wspierają Gmina Nowy Dwór Gdański, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Żuławski Ośrodek Kultury oraz wiele innych żuławskich firm, organizacji, instytucji, a także osób prywatnych.

 

 

 

 

Program VIII Dnia Osadnika:

11:30 - 12:00 - Inscenizacja przybycia na Żuławy osadników po 1945 r. w wykonaniu Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29)

12:00 - 12:30 - Przemarsz osadników z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki i grupy SGO Pomorze (ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego)

12:45 - Pamiątkowe zdjęcie grupowe

13:00 - Występ Kapeli Osadniczej oraz wspólne śpiewanie piosenek z czasów wojennych i powojennych

 

 

 

 

Informacja prasowa organizatora

Organizator
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.