Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dni Solidarności Klimatycznej 2021 - czyli metropolia dla klimatu.

  • Wydanie nr 146/2022
  • 13 września 2021, 14:49
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
Dni Solidarności Klimatycznej 2021 - czyli metropolia dla klimatu. fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
Starostwo Powiatowe w Malborku zaprasza do wzięcia udziału w Dniach Solidarności Klimatycznej 2021, w ramach których odbędzie się cykl ekologicznych wydarzeń w całej metropolii. Dni Solidarności Klimatycznej potrwają do niedzieli, 19 września.

 

Warsztaty rodzinne, spotkania z przyrodnikami i ekologami, plenerowe spektakle teatralne, eksperymenty, piknik i bazar ekologiczny, pokazy filmowe, wystawy, zajęcia online dla szkół, sąsiedzkie rozmowy, a nawet jeżostrefy - wszystko pod jednym hasłem: SOLIDARNOŚĆ KLIMATYCZNA. Od 13 do 19 września Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprasza na pierwsze Dni Solidarności Klimatycznej. W ramach DSK odbędzie się cykl ekologicznych wydarzeń w całej metropolii.

 

Od poniedziałku, 13 września br. ruszyły Dni Solidarności Klimatycznej. Metropolitalne samorządy oraz podległe im jednostki przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które mają zwrócić uwagę na postępujące na świecie zmiany klimatyczne. Wspólnie zastanowimy się, jak nasze działania wpływają na środowisko i co możemy zrobić, aby powstrzymać degradację naszej planety.

 

 

 

 

Program wydarzeń.

 

Eko-warsztaty.

Dni Solidarności Klimatycznej to przede wszystkim praktyczne przykłady na to, jak być eko. Przez cały tydzień zapraszamy na warsztaty, podczas których eksperci opowiedzą m.in. jak w prosty sposób wprowadzać na co dzień zasady zero waste i less waste, jak bezpiecznie dokarmiać ptaki, jak budować ogrody deszczowe i jak pomóc naukowcom w walce ze zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniem środowiska. Porozmawiamy o praktycznych narzędziach, a nawet o modelach biznesowych, które pomagają chronić klimat.

 

 

 

 

O ekologii w plenerze.

Nadchodzący tydzień to także piknik ekologiczny w Sopocie, połączony z pokazami gotowania oraz warsztatami kiszenia i fermentacji. Będą też stanowiska wymiany roślin i ubrań. W Wejherowie na plenerowych warsztatach będzie można nauczyć się, jak bezpiecznie dokarmiać dzikie ptaki i dlaczego jest to tak ważne. W parku miejskim będzie można posłuchać o zwyczajach jeży i spróbować zbudować jeżostrefę, w której zwierzęta będą mogły zamieszkać w zimie.

 

 

 

 

Ekologia dla najmłodszych.

Najmłodszych w świat ekologii wprowadzi kosmitka Lilla, która przybywa ze specjalną misją na Ziemię. Plenerowy spektakl “Kierunek Ziemia” Teatru Miniatura będzie można zobaczyć dwa razy w niedzielę 19 września.  Z kolei Filharmonia Kaszubska w Wejherowie zaprasza na eko-spektakl “Dusza Lasu” we wtorek 14 września. Nie zabraknie też warsztatów dla najmłodszych miłośników nauki i zabaw. W Centrum Nauki Experyment dzieci będą mogły stworzyć swój własny las w słoiku, a pod lupą lub mikroskopem obejrzeć ciekawe rośliny. W Wejherowie na młodych artystów czekają warsztaty, na których będą mogli wykonać prace z materiałów recyklingowych, jak butelki po napojach, kosmetykach, czy z toreb foliowych. Najciekawsze prace trafią na wystawę.

 

 

 

 

Eko-działania.

Najbliższy tydzień to także dobry moment nad zastanowieniem się nad swoimi zachowaniami wobec planety. Poza warsztatami, na których możemy poznać działania zero lub less waste, np. Wejherowo uruchamia punkt do oddawania niepotrzebnych plastikowych doniczek po sadzonkach, które zostaną przetworzone na nowe i rozdaje sadzonki drzew i kwiatów do zasadzenia w swoich ogródkach. Na eko-bazarze w gdyńskim Experymencie będzie można zobaczyć́ łatwo dostępne aplikacje oraz liczniki, dzięki którym można stawiać́ sobie proste cele, aby metodą małych kroków żyć w coraz bardziej zrównoważony ekologicznie sposób (np. One Action a Day).

 

 

 

 

Eko-dyskusje.

Na spotkaniach i dyskusjach z ekspertami będziemy mówić o faktach i obalać eko mity (gdyński LIS, Dom Sąsiedzki w Przystani Lipowa 15). Porozmawiamy także o tym, jak mikroplastik szkodzi zdrowiu i środowisku i na co zwrócić uwagę np. podczas codziennych zakupów (Gdańskie Wody). 

 

 

 

 

Wirtualnie o ekologii.

Na wirtualnych zajęciach dla uczniów szkół podstawowych będziemy rozmawiać o tym, co wisi w powietrzu, czyli o atmosferze ziemskiej i zjawiskach w niej zachodzących. Pokażemy też, dlaczego tak ważna jest segregacja odpadów i ich przetwarzanie. Na lekcje online zapraszają wspólnie Port Czystej Energii i Hevelianum.

 

 

 

 

Ekologia i sztuka.

Poza warsztatami, na których dzieci będą mogły stworzyć małe dzieła sztuki z materiałów recyklingowych, w programie znalazły się także eko-wystawy. W Muzeum emigracji w Gdyni można oglądać wystawę pn. Klimaks, która opowiada o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa stawia pytanie, jak możemy budować bardziej partnerskie relacje z przyrodą i na nowo spojrzeć na historię polskich emigrantów. W przestrzeni miejskiej w Gdańsku przy kilkunastu wpustach ulicznych pojawią się grafiki, które mówią o problemie zanieczyszczenia deszczówki odpadami z tworzyw sztucznych. Projekt przygotowały Gdańskie Wody, a do grafik wykorzystano jedynie ekologiczne farby.

 

 

Dni Solidarności Klimatycznej potrwają do niedzieli 19 września, a szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie www.metropoliagdansk.pl


 


 

Informację przekazała: Sylwia Grabowska, Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (1)

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.