Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar mieszkania w Lasowicach Wielkich – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Pożar mieszkania w Lasowicach Wielkich – weekendowy raport malborskich służb mundurowych. fot. OSP Stogi
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 21 interwencji. Dotyczyły one m.in. zablokowanej windy, usunięcia konarów drzew oraz alarmu z monitoringu. Siedem interwencji dotyczyło usunięcia gniazd owadów błonkoskrzydłych (szerszeni). Strażacy wyjeżdżali do 3 pożarów – ścierniska, śmieci i mieszkania. Ratownicy obsłużyli miejsce próby samobójczej i dwóch wypadków drogowych. Jeden alarm okazał się fałszywy.

 

Internetowi oszuści nie próżnują i wciąż wymyślają nowe metody, którymi próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie przestępcy coraz chętniej podszywają się pod kupujących na portalach ogłoszeniowych i wysyłają wiadomości z linkiem do strony rzekomo nowej usługi płatniczej, na której sprzedający wprowadza dane wrażliwe umożliwiające oszustom dostęp do konta bankowego i wyłudzenie z niego środków pieniężnych. Nie klikaj w ten link, bo stracisz swoje oszczędności!!!

 

 

 

 

Zderzenie trzech osobówek na Wojska Polskiego.

Do zdarzenia doszło w piątek, 3 września br. na Alei Wojska Polskiego w Malborku. O godz. 15:10 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o wypadku trzech samochodów osobowych. Zadysponowano 2 zastępy straży pożarnej z JRG Malbork. Po dojeździe do miejsca zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym zastał trzy samochody osobowe po zderzeniu. Pięć osób, w tym nieletnie dziecko, biorących udział w zdarzeniu znajdowało się poza pojazdami. Dacia Dokker została ugaszona gaśnicą proszkową przez właściciela przed przybyciem JOP. Ruch kołowy w kierunku Elbląga został całkowicie wstrzymany.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zakręceniu zaworu gazu instalacji LPG w uszkodzonym pojeździe Dacia oraz odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach. Ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom uczestniczącym w zdarzeniu i przekazali je pod opiekę ZRM. Jedna osoba została zabrana do szpitala w Sztumie. Na czas trwania akcji wprowadzono ruch wahadłowy na drodze. Na miejsce zdarzenia przyjechała służba drogowa i usunęła resztki powypadkowe. Po 1 godz. 55min. zakończono działania, w których łącznie wzięło udział 7 ratowników.

 

 

 

 

Pożar mieszkania w Lasowicach Wielkich.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 5 września br. w Lasowicach Wielkich. O godz. 18:33 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze mieszkania. Zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej. Po dojeździe do miejsca zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym zastał pożar mieszkania w budynku wielorodzinny na parterze.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Prąd w budynku odłączyli mieszkańcy przed przybyciem JOP. Ratownicy w aparatach OUO podali jeden prąd wody na palące się łóżko. Strażacy wynieśli dwie butle 11kg.propan-butan na zewnątrz obiektu, po czym przeszukali pomieszczenia przy użyciu kamery termowizyjnej. Przewietrzyli pomieszczenia za pomocą wentylatora, a następnie użyli urządzenia wielogazowego w celu sprawdzenia obecności tlenku węgla. Na koniec usunęli spalone wyposażenie mieszkania. Po 2 godz. 05min. Zakończyli działania, w których udział brały: 3 zastępy JRG Malbork w sile 8 ratowników, 2 zastępy OSP Stogi w sile 8 ratowników, zastęp OSP Lasowice Wielkie w sile 6 ratowników oraz zastęp OSP Szawałd w sile 4 ratowników.


 

 

 

Policja ostrzega przed internetowymi oszustami!

Każdego tygodnia policjanci odnotowują przypadki o internetowych oszustwach. Jedną z najpopularniejszych w ostatnim czasie metod, jaką stosują przestępcy, jest wysłanie sprzedającemu linku, za którego pośrednictwem mają zostać przelane pieniądze. Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod zainteresowanego zakupem produktu lub usługi oferowanej do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych. W wiadomościach pojawia się link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

Jak przebiega atak?

1. Sprzedający wystawia produkt lub usługę na portalach ogłoszeniowych, np. OLX

2. Do sprzedającego odzywa się osoba rzekomo zainteresowana zakupem i wypytuje o szczegóły. Kontakt najczęściej następuje przez komunikator WhatsApp.

3. W trakcie prowadzonej rozmowy potencjalnie zainteresowany kupujący — przestępca proponuje sprzedającemu płatność poprzez nową usługę.

4. Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany:

a. bezpośrednio w rozmowie przez komunikator,

b. w wiadomości e-mail lub SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy lub usługę       kurierską.

5. Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana strona, wyglądająca dla sprzedającego wiarygodnie, gdyż może tam zobaczyć np. zdjęcie i cenę swojego produktu. Na tej stronie znajduje się ponadto miejsce do wpisania:

a. karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS)

b. lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody).

6. Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki, stając się pokrzywdzonym.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

 

Pamiętajmy!
NIGDY i NIKOMU nie przekazujmy naszych danych służących do logowania do żadnego serwisu. Nie „klikajmy” w nieznane nam linki. Weryfikujmy nietypowe maile i SMS-y poprzez np. infolinię danej firmy (nie stosujmy do tego danych kontaktowych podanych w mailu – sami wyszukujmy je w sieci!). Starajmy się korzystać ze sprawdzonych stron. Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję.

 

 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

Zdjęcie: FB OSP Stogi

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Alex
Alex 09.09.2021, 08:56
A kilka godzin wcześniej podobno wyprowadziła się od swojego męża. Także wyprowadzając się z dziećmi nie wzięła rzeczy ?
Jarek Zegarek
Jarek Zegarek 07.09.2021, 02:41
Kończą się pieniądze z Unii kończy się "pincet" plus
SASID
SASID 06.09.2021, 22:15
Niemieli już pomysłu na wyłudzenie pieniędzy od państwa podpalić i już !!do pracy nieroba i niech sam zarobi na rodzinę .!!!!