Wydanie nr 181/2022, Czwartek 30.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Marcjalis, Bazyli, Władysława, Ciechosława, Leon, Emilia, Leona, Lucyna, Trofim, Władysław, Ermentruda, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Staw. 6 mln zł dofinansowania na budowę hali sportowej.

  • Wydanie nr 181/2022
  • 23 lipca 2021, 09:08
  • UM Nowy Staw
  • Wiadomości
Nowy Staw. 6 mln zł dofinansowania na budowę hali sportowej. fot. Zdjęcie poglądowe
Urząd Miejski w Nowym Stawie otrzymał w ramach programu „Sportowa Polska” dofinansowanie w wysokości 6 mln zł na budowę hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Stawie.

 

W czwartek, 22 lipca br. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało listę projektów dofinansowanych w ramach programu „Sportowa Polska” dotyczącego rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej. W konkursie dotyczącym infrastruktury szkolnej złożono 710 wniosków, a dofinansowanie otrzymało tylko 156 projektów z całej Polski, z czego 8 z terenu województwa pomorskiego.

Samorząd gminy Nowy Staw otrzymał dofinansowanie w wysokości 6 mln zł na budowę pełnowymiarowej hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Stawie.

„To kolejne ogromne dofinansowanie pozyskane na ten cel” – informuje Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. – „Wcześniej pozyskaliśmy 4 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Lokalnego”.

 

 

 

 

Inwestycja sportowa obejmuje budowę hali z łącznikiem do istniejącego budynku szkoły wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą w postaci dróg technicznych i przeciwpożarowych, chodników, a także miejsc postojowych. Będzie to pierwsza hala sportowa w mieście i gminie o długości 44,4 metra, szerokości 25,4 metra oraz wysokości 7,49 metra. W obiekcie powstaną boiska m.in. do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, powstanie widownia na 129 miejsc siedzących, siłownia i sala fitness oraz zaplecze z szatniami, łazienkami, pokojem trenera, pomieszczeniami magazynowymi i technicznymi.

- Wymiary oraz zaprojektowany przez nas standard hali pozwolą na organizowanie zawodów i turniejów sportowych o randze wojewódzkiej, krajowej, a nawet międzynarodowej – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Obiekt przeznaczony będzie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego dla ponad 500 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, zostanie wykorzystany na potrzeby sportowych zajęć pozalekcyjnych oraz szkolnych klubów sportowych. Zapewniona będzie również powszechna dostępność obiektu dla mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

Urząd Miejski pozyskał właśnie 6 milionów złotych dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. To już druga pozyskana dotacja na ten cel. Wcześniej magistrat zdobył 4 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

 

 

 

Zakładając, że szacunkowy całkowity koszt budowy hali to 10 170 813 zł, obie pozyskane dotacje do minimum ograniczą ewentualny wkład własny gminy, a być może nawet pozwolą sfinansować zadanie bez konieczności dokładania złotówki z własnego budżetu. To będzie uzależnione od przetargu i ofert złożonych przez firmy zainteresowane budową hali.

- Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z ministerstwem, rozpoczniemy przygotowanie postępowania przetargowego, by najpóźniej wiosną przyszłego roku rozpocząć realizację inwestycji. Zakończenie budowy i oddanie hali sportowej do użytku planowane jest do końca 2023 roku - informuje Anna Uzdowska, po. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie.

 

 

 

 

Jak zapowiada burmistrz Jerzy Szałach, budowa hali sportowej jest pierwszym etapem dużo większego przedsięwzięcia, polegającego na remoncie i termomodernizacji istniejących budynków przedszkola oraz szkoły przy ul. Gdańskiej. Planowana na kolejne lata jest także rozbudowa budynku przedszkola i budowa nowego skrzydła szkoły.

Urząd Miejski czeka obecnie na rozstrzygnięcie naboru wniosków ze środków Mechanizmu finansowego EOG 2014-2020 z zakresu poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, z którego magistrat aplikuje o środki na sfinansowanie termomodernizacji szkoły w ramach partnerskiego projektu trzech gmin pn. Zielone Żuławy”.

-Ta inwestycja, nie licząc samej budowy hali sportowej, może kosztować co najmniej kilkanaście milionów złotych, to ogromne wyzwanie, dlatego szukamy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ten cel we wszystkich możliwych źródłach: funduszach Unii Europejskiej, programach krajowych, ministerialnych i wojewódzkich - wyjaśnia burmistrz Jerzy Szałach. – Poprawa warunków nauki, poszerzanie możliwości rozwoju intelektualnego i fizycznego naszych najmłodszych mieszkańców jest inwestycją w przyszłość. Cieszę się, że jesteśmy o jeden krok bliżej do osiągnięcia naszego celu.

 

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

 

UM Nowy Staw
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.