Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ile ryby jest w rybie? – UOKiK skontrolował bary w miejscowościach turystycznych.

Ile ryby jest w rybie? – UOKiK skontrolował bary w miejscowościach turystycznych. fot. zdjęcie poglądowe
W całej Polsce w miejscowościach turystycznych trwają kontrole Inspekcji Handlowej. Do tej pory „prześwietlono” 58 różnych lokali gastronomicznych w 13 województwach. W ponad połowie placówek stwierdzono nieprawidłowości.

 

W związku z rozpoczętymi wakacjami i szeroko pojętym okresem turystycznym, Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę placówki gastronomiczne. Przede wszystkim zwracając uwagę na rzetelność obsługi konsumentów oraz prawidłowość uwidaczniania cen towarów, potraw i napojów.

- „W ponad połowie odwiedzonych lokali stwierdziliśmy nieprawidłowości. W części z nich, obsługa zaniżała pojemność napojów alkoholowych oraz wagę oferowanych potraw. Zdarzało się, że składniki przygotowanych dań różniły się od tych wymienionych w menu” - tłumaczy Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. - „Niekiedy konsumenci otrzymywali rachunek z doliczoną ceną opakowania, którego w ostateczności nie dostawali. W niektórych kontrolowanych miejscach przy sprzedawanych produktach nie było ceny lub nie określano ilości napojów i potraw, których dotyczy podana cena. Występowały również sytuacje, gdy lokale gastronomiczne używały nieodpowiednich wag do odważania produktów”.


 

 

 

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami nałożono 14 mandatów karnych na łączną kwotę 1600 zł na osoby odpowiedzialne za popełnienie wykroczeń. Do sądów rejonowych skierowano 6 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń, wobec 2 sprawców wykroczeń zastosowano pouczenie, a w przypadku 2 odstąpiono od kierowania wniosków o ukaranie. Wszczętych zostanie 11 postępowań administracyjnych w związku z nieprzestrzeganiem obowiązków w zakresie uwidaczniania cen. O nieprawidłowościach poinformowano inne organy, w tym właściwe urzędy skarbowe, urzędy miar, Inspekcję Sanitarną oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.


 


 

Kontrole Inspekcji Handlowej nadal trwają. Jeżeli zauważysz nieprawidłowości w zakresie rzetelności obsługi – poinformuj właściwy miejscowo Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej.

 

 

 

 

Źródło: UOKiK

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.