Wydanie nr 22/2022, Sobota 22.01.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Uriel, Anastazy, Dorian, Gaudencjusz, Gaudenty, Dobromysł, Wincenty, Jutrogost
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uwaga, kierowcy! Od 1 czerwca zmiana przepisów. Sprawdź, czego będą dotyczyły.

Uwaga, kierowcy! Od 1 czerwca zmiana przepisów. Sprawdź, czego będą dotyczyły. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Od wtorku, 1 czerwca na terenie Polski zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drogach. Ujednolicona została dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym, a także kierujący pojazdami będą zobowiązani do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem - za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko wtedy, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. 

Kierujący pojazdami zobowiązani są do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

 

 

 

 

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

 

 

 

 

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

 

 

 

 

Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

 

 

 

 

Minimalny odstęp między pojazdami.

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Uwaga! Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

 

 

 


Źródło: KGP

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Marvel
Marvel 02.12.2021, 09:26
Trochę czasu juz mineło ale nadal nie wszyscy wiedzą o tych zmianach nie mówiac już o pilnowaniu nowych zasad… Warto czasami poczytać czy posłuchać, dla chetnych więcej o zmianach przepisów drogowych: www.odpowiedziprawne.pl/-kodeks-drogowy-2021-zmiany