Wydanie nr 32/2023, Środa 1.02.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Brygida, Winand, Winanda, Seweryn, Żegota, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wiosenne luzowanie obostrzeń – finał Ligi Europy w Gdańsku z udziałem publiczności.

Od soboty, 15 maja br. komunikacją miejską będzie mogło jednocześnie podróżować więcej pasażerów. Na trybuny, w ograniczonej liczbie, będą mogli powrócić kibice. Dzięki temu, w finałowym meczu Ligi Europy pomiędzy Villarreal oraz Manchester United, będzie mogło uczestniczyć 9,5 tys. widzów.

 

W związku z systematycznie spadającą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, od początku maja sukcesywnie uchylane są obostrzenia, które obowiązywały nas przez ostatnie miesiące. Duży pakiet poluzowań zostanie wprowadzony w sobotę, 15 maja br. Zmiany dotyczą m. in. liczby pasażerów w komunikacji miejskiej i zasad uczestnictwa kibiców w wydarzeniach sportowych.

 

 

 

 

Więcej pasażerów w komunikacji miejskiej.

Od soboty, 15 maja br. większa liczba pasażerów będzie mogła jednocześnie jechać autobusem lub tramwajem. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 15 maja do 5 czerwca br. „danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych”. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jako korzystniejszy wybrał wariant drugi.

- „To wyczekiwana przez nas decyzja, zwłaszcza, że wkrótce do szkół wrócą uczniowie. Utrzymanie dotychczasowych limitów byłoby w tej sytuacji bardzo trudne” - mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM. - „O zmianę limitów apelowała do Premiera Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zrzeszająca organizatorów transportu zbiorowego”.

 

 

 

 

Jak będę teraz wyglądać limity pasażerów ?

Dla przykładu: do piątku, 14 maja tramwajem typu Pesa Jazz (o łącznej liczbie miejsc wynoszącej 214) jednocześnie podróżować mogą 64 osoby, a od soboty będzie to już 107 osób. Autobusem standardowym Mercedes Citaro (łączna liczba miejsc – 91) obecnie jechać może 27 osób, od soboty – 45. Natomiast autobusem przegubowym Mercedes Citaro G, który może pomieścić 141 osób, zamiast 42 pasażerów jak dotychczas, od soboty, 15 maja będzie mogło jednocześnie podróżować 70 osób.

Zaktualizowane informacje na temat dopuszczalnej liczby pasażerów będą umieszczone na drzwiach pojazdów. Nadal obowiązywać będzie strefa buforowa oddzielająca osobę prowadzącą pojazd od pasażerów. Nie będzie też możliwości zakupu karnetów biletowych. Prosimy o korzystanie z automatów biletowych oraz aplikacji mobilnych. Drzwi na przystankach wciąż będą otwierane automatycznie (nie dotyczy to przystanków na żądanie).

 

 

 

 

Zmiany zasad organizacji imprez i funkcjonowania obiektów sportowych.

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące poluzowania pandemicznych restrykcji z pewnością ucieszą osoby, które tęsknią za aktywnością i rywalizacją. Najbliższe tygodnie powinny być dobrym czasem dla uczestników wszelkiego rodzaju imprez sportowych, a także korzystających z obiektów sportowych, w tym pływalni.

Pierwszych poluzowań doświadczyliśmy już na początku maja, kiedy to dopuszczono organizację imprez sportowych na specjalnie do tego przystosowanych obiektach, a limit uczestników jednocześnie biorących udział w wydarzeniu powiększono do 50 osób. Dzięki temu blisko setka biegaczy wystartowała w trzeciej tegorocznej edycji zawodów #RUNGDN na Torze Motocrossowym w Gdańsku.

 

 

 

 

Na basen i na stadion.

Działanie wznowiły też baseny, w których zorganizowane grupy dzieci i młodzieży mogą odbywać zajęcia przy 50% obłożeniu obiektów, a od piątku, 28 maja br. Pływalnie na Chełmie, Stogach, Oruni i Osowej będą dostępne dla wszystkich odwiedzających, oczywiście przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego, przy połowie maksymalnego obłożenia (z widownią).

Od 15 maja br. na odkryte obiekty sportowe powrócą także kibice, którzy będą mogli zająć do 25% przeznaczonych dla nich miejsc. Natomiast dwa tygodnie później, widzowie powrócą także do hal i obiektów krytych. Poluzowanie obostrzeń nie oznacza dla uprawiających sport oraz innych uczestników wydarzeń sportowych zwolnienia z reżimu sanitarnego, przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, zakrywania ust i nosa oraz utrzymywania bezpiecznej odległości od innych osób. Warto o tym pamiętać.

 

 

 

 

Dzięki wprowadzonym przez rząd poluzowaniom, gdański finał Ligi Europy będzie mógł odbyć się przy udziale publiczności. Podczas zaplanowanego na środę, 26 maja br. meczu pomiędzy Villarreal a Manchester United, na trybunach Stadionu Gdańsk zasiądzie 9,5 tys. kibiców.

 

 

 

 

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

UM Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.