Wydanie nr 37/2023, Poniedziałek 6.02.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Dorota, Leon, Paweł, Leona, Amanda, Zdziewit
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nastoletni kierowca zabrany LPR po zderzeniu z drzewem – raport sztumskich służb mundurowych.

Nastoletni kierowca zabrany LPR po zderzeniu z drzewem – raport sztumskich… fot. KP PSP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

We wtorek, 27 kwietnia br. o godzinie 17.21 zastęp pomógł w transporcie starszej osoby z Waplewa Wielkiego do punktu szczepień.

W środę, 28 kwietnia br. o godzinie 05.36 trzy zastępy skierowano do Gościszewa, gdzie paliły się śmieci (około 2 m²) znajdujące się na wjeździe do lasu. Brak zagrożenia dla innych obiektów

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego oraz podanie jednego prądu wody W-25 w natarciu na ognisko pożaru.

O godzinie 05.51 dwa zastępy pojechały do Sztumu, gdzie na ulicy Kwidzyńskiej samochód osobowy marki Opel Corsa dachował i znalazł się poza jezdnią w rowie. Stał na kołach. Brak osób poszkodowanych. Brak utrudnień na DK55. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. W międzyczasie na miejsce przyjechał patrol policji. Właściciel pojazdu, który kierował samochodem, wrócił na miejsce zdarzenia, nie jest poszkodowany. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi i zakończono działania.

 

 

 

 

O cyberprzemocy z uczniami podstawówki.

W środę, 28 kwietnia br. policjant profilaktyki spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie. Spotkanie odbyło się za pomocą platformy internetowej i dotyczyło zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu. W trakcie spotkania funkcjonariusz uświadamiał uczniom, jak bardzo łatwo można stać się ofiarą tego rodzaju przestępstwa.

Podczas spotkania z uczniami policjant profilaktyki poruszał tematykę bezpieczeństwa z sieci i cyberzagrożeń. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś kto używając psychotechnik będzie nakłaniał do okaleczenia się, a nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym takim przypadku nawiązywania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadamiać rodziców.

Drugim ważnym elementem spotkania była przemoc i agresja propagandowa za pomocą cyfrowych środków przekazu, która od dawna jest z jednym z problemów, z jakim borykają się uczniowie w wielu szkołach. Uczniowie dowiedzieli się jakie są czynniki determinujące agresje wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Policjant podkreślił, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez obawę przed konsekwencjami prawnymi. Należy pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników. Czasami na całe życie.

Uczniowie dowiedzieli się, że policjanci skutecznie walczą z cyberprzemocą, a osoby, które popełniają przestępstwa w sieci, zostawiają tam ślady cyfrowe, dzięki którym możliwe jest ustalenie sprawcy.

 

 

 

 

W piątek, 30 kwietnia br. o godzinie 09.14 zastęp skierowano do Sztumu na ulicę Mickiewicza, gdzie samochód ciężarowy marki DAF z naczepą blokował częściowo drogę krajową nr 55 (rondo Powiśla). Wysypały się z niego nieczystości. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Wprowadzono ruch wahadłowy. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol policji. Przyjechali także pracownicy firmy transportowej, którzy posprzątali nieczystości.

O godzinie 14.51 zastęp pomógł w transporcie starszej osoby z miejscowości Balewo do punktu szczepień.

 

 

 

 

O godzinie 22.37 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Pierzchowice, gdzie widać było wydobywające się iskry z komina budynku dwurodzinnego parterowego. Zgłaszający wygasił w piecu. Brak możliwości dojścia do komina z poziomu poddasza czy dachu. Brak wyłazu i wyczystki.

Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Wykonali pomiar temperatury komina (50 st. C). Na miejsce dojechał zastęp SHD z JRG Sztum. Sprawienie podnośnika - ratownik z kosza drabiny przygasił sadzę poprzez zasypanie proszkiem gaśniczym. Ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. Po udrożnieniu komina dymowego przy pomocy zestawu kominiarskiego, strażacy wykonali pomiar w budynku na obecność CO - wynik 00 ppm. Temperatura komina była bezpieczna. Przekazanie miejsca zdarzenia użytkownikowi przewodu dymowego z zaleceniem nie używania przewodu dymowego oraz pieca do czasu uzyskania pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

 

 

 

 

W sobotę, 1 maja br. o godzinie 18.07 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie przy ulicy Kochanowskiego paliła się trawa na nieużytku rolnym na obszarze około 1 a. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego oraz podanie jednego prądu wody W-25 w natarciu na ognisko pożaru.

 

 

 

 

W niedzielę, 2 maja br. o godzinie 17.16 zastęp pojechał do miejscowości Prakwice, gdzie silny wiatr złamał drzewo, które blokowało pas drogi powiatowej. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego. Ratownicy pocięli drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

O godzinie 19.35 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Zajezierze, gdzie silny wiatr złamał drzewo, które przechylone było nad drogą gminną i oparte o linie energetyczne. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego. Na miejsce przyjechał zastęp SH-21 z JRG Sztum oraz patrol energetyczny, który odłączył prąd w linii. Ratownicy pocięli drzewo na mniejsze kawałki z kosza wysięgnika przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

 

 

 

 

W poniedziałek, 3 maja br. o godzinie 07.31 zastęp skierowano do miejscowości Zielonki, gdzie w budynku jednorodzinnym w piwnicy o wymiarach 3m x 4m znajdowała się woda. Lustro wody wynosiło około 30 cm. W piwnicy znajdował się piec C.O. - aktualnie nieużywany i drobny sprzęt ogrodniczy. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową. Ratownicy zeszli bo piwnicy i przy pomocy pompy pływającej przystąpili do wypompowywania wody. Resztę wody usunięto przy pomocy wiader. Woda zaczęła również ustępować przez kratkę burzową. Ratownicy sprawdzili piec C.O - brak uszkodzeń. Na tym zakończono działania.

O godzinie 19.41 trzy zastępy pojechały do miejscowości Zajezierze, gdzie samochód osobowy marki Audi A4 uderzył w przydrożne drzewo prawa stroną. Pojazdem podróżowały 3 osoby - dwie samodzielnie opuściły pojazd, jedna nieprzytomna została w pojeździe, z charczącym oddechem i widocznym urazem głowy.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączonymi światłami mijania oraz niebieskimi błyskowymi oraz odłączeniu akumulatora. W miejscu zdarzenia zamknięto ruch w obu kierunkach. Ratownicy rozłożyli sprzęt hydrauliczny, po czym ewakuowali nieprzytomnego poszkodowanego z pojazdu na deskę ortopedyczną. Udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym - nieprzytomnemu założyli rurkę ustno-gardłową, pulsoksymetr oraz maskę tlenową z rezerwuarem podanie tlenu, a także opatrunek osłaniający na głowę. Drugiej osobie poszkodowanej - opatrunek osłaniający na głowę. Na miejsce przyjechał zastęp z OSP Postolin oraz pogotowie ratunkowe. Strażacy zabezpieczyli lądowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. ZRM P zabrał jedną osobę poszkodowaną do szpitala w Sztumie, zaś nieprzytomnego LPR zabrał do szpitala w Gdańsku. Na miejsce zdarzenia przyjechał technik policji i wprowadzono ruch wahadłowy. Strażacy oświetlili teren akcji dla policji. Po uprzątnięciu drogi i dokonaniu sorpcji płynów eksploatacyjnych zakończono działania.

 

 

 

 

Osobówka uderzyła w drzewo. Dwie osoby w szpitalu.

Do wypadku doszło w poniedziałek, 3 maja br. na drodze krajowej nr 55 niedaleko Sztumskiej Wsi. Pracujący na miejscu funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wstępnie ustalili, że 19-letni mężczyzna, który kierował osobowym Audi, na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, dlatego zjechał na przeciwny pas jezdni i uderzył w drzewo. Z kierującym podróżowało dwóch pasażerów. Pierwszy z nich, 18-letni mieszkaniec powiatu elbląskiego, z poważnymi obrażeniami został przetransportowany LPR do szpitala w Gdańsku. Drugi pasażer, 20-letnia mieszkanka powiatu elbląskiego została przewieziona do szpitala w Sztumie. Kierujący samochodem, mieszkaniec powiatu sztumskiego był trzeźwy. Policjanci zabezpieczyli na miejscu wypadku ślady, wykonali dokumentację fotograficzną oraz sporządzili oględziny rozbitego samochodu. Śledczy wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

 

 

 

 

Policjanci przypominają kierowcom o zachowaniu rozsądku i rozwagi oraz przestrzegania przepisów podczas jazdy, w szczególności przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.


 

 

 

Najpierw uciekł, a potem naruszył nietykalność cielesną policjanta.

W poniedziałek, 3 maja br. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując ulice miasta zauważyli mężczyznę, który próbował wypić alkohol w miejscu objętym zakazem. Policjanci w związku z popełnionym przez mężczyznę wykroczeniem podjęli wobec niego interwencję. Mężczyzna, widząc zbliżających się do niego policjantów, wyrzucił butelkę i zaczął uciekać. Gdy policjanci dogonili 31-latka, ten zachowywał się agresywnie i wulgarnie, uderzał też pięścią w szyby radiowozu. Pomimo wydawanych przez policjantów poleceń wzywających 31-latka do zachowania zgodnego z prawem, mężczyzna nagle rzucił się z pięściami w kierunku jednego z funkcjonariuszy, próbując uderzyć go w brzuch i w klatkę piersiową. Mężczyzna został szybko obezwładniony i doprowadzony do radiowozu.

Zatrzymany 31-latek oprócz tego, że został ukarany wysokim mandatem karnym za popełnione wykroczenie, odpowie przed sądem za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Mieszkańcowi Sztumu grożą 3 lata pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KP PSP Sztum, KPP Sztum

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.