Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Żuławski Park Historyczny skończył 10 lat.

  • Wydanie nr 216/2021
  • 29 kwietnia 2021, 12:01
  • Gmina Nowy Dwór Gdański
  • Wiadomości
Nowy Dwór Gdański. Żuławski Park Historyczny skończył 10 lat. fot. Gmina Nowy Dwór Gdański
Dokładnie 10 lat temu, 28 kwietnia 2011 r. Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego otworzył zrewitalizowany kompleks dawnej mleczarni Leonarda Kriega i utworzył w tym miejscu Żuławski Park Historyczny, powierzając jego zarządzanie Klubowi Nowodworskiemu.

 

Inwestycja została zapoczątkowana jeszcze przez poprzedniego burmistrza, Tadeusza Studzińskiego oraz radnych Rady Miejskiej V kadencji. Dzięki ich staraniom udało się pozyskać środki zewnętrzne, niezbędne do wykonania tak kosztownego projektu. Warto tu przypomnieć, że całkowity koszt inwestycji wyniósł 7 266 262, 01 zł.

 

 

 

 

Celem inwestycji była adaptacja poprzemysłowego obiektu na funkcję Żuławskiego Parku Historycznego. Zachowano walory historyczne obiektu i dostosowano jego wnętrza do eksponowania obiektów zabytkowych. Realizacja projektu pozwoliła zachować i zabezpieczyć jeden z cenniejszych obiektów Żuław o regionalnym znaczeniu historycznym oraz kulturowym.

 

 

 

 

W ramach kompleksu przystosowano salę do części muzealno-ekspozycyjnej, salę do przeprowadzania warsztatów tematycznych oraz salę konferencyjną (tzw. dwukolumnowa) wraz z aneksem cateringowym. Pod kątem historycznym udało się odtworzyć stolarkę okienną i drzwiową, bramę wjazdową wraz ze słupkami oraz wykonać konserwację iglicy.

 

 

 

 

Żuławski Park Historyczny od lat jest miejscem przyjaznym wszystkim pasjonatom historii regionu. To tutaj odbywają się wykłady historyczne, debaty, projekcje filmów, wystawy, prezentacje nowych książek i dokumentów, ale także okolicznościowe imprezy, które nie są tylko związane z historią oraz kulturą. Rocznie tysiące osób odwiedzają ŻPH, aby zobaczyć część muzealną i brać udział w Nocy Muzeów, Dniu Osadnika i wielu innych wydarzeniach.

- „Dziękujemy Prezesowi Klubu Nowodworskiego, Markowi Opitzowi, zarządowi, pracownikom Żuławskiego Parku Historycznego na czele z Mariolą Miką, wolontariuszom i wszystkim tym, którzy tworzą miejsce, gdzie możemy zaczerpnąć wiedzę na temat historii regionu. Dziękujemy, że jesteście z nami” - czytamy na profilu społecznościowym Gminy Nowy Dwór Gdański.

 

 

 

 

Informacja i archiwalne zdjęcia: FB Gmina Nowy Dwór Gdański

Gmina Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.