Wydanie nr 28/2023, Sobota 28.01.2023
imieniny: pokaż (12 imiona)Augustyn, Manfred, Manfreda, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Piotr, Roger, Tomasz, Waleriusz, Walery
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdzie powstaną punkty szczepień masowych na terenie naszego powiatu?

Gdzie powstaną punkty szczepień masowych na terenie naszego powiatu?… fot. zdjęcie poglądowe
W całym kraju samorządy organizują punkty szczepień masowych dla mieszkańców. Ma to związek ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do Polski i chęcią przyspieszenia szczepień populacyjnych. Już wkrótce stadiony, hale sportowe, szkoły czy ośrodki kultury zostaną w tym celu dostosowane i przygotowane do przyjęcia większej liczby chętnych do zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Na terenie powiatu malborskiego, nowodworskiego i sztumskiego również trwa organizacja takich punktów.

 

Samorządy w naszym kraju zajęły się tworzeniem nowych punktów szczepień masowych mieszkańców. Ma to związek ze wzrostem dostaw do Polski szczepionek przeciw COVID-19, a co za tym idzie w końcu przyspieszone zostaną szczepienia populacyjne. Dzięki temu wszystkie chętne osoby będą mogły się zaszczepić. Czy w powiecie malborskim, nowodworskim i sztumskim planowane jest stworzenie punktów szczepień masowych? W którym miejscu ewentualnie miałyby powstać i kiedy? Ile osób będzie można zaszczepić w ciągu dnia? Z tymi i podobnymi pytaniami zwróciliśmy się do dyrekcji szpitali w Malborku, Nowym Dworze Gdańskim i Sztumie.

 

 

 

 

Co najmniej 200 szczepień dziennie.

Paweł Chodyniak, Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku poinformował, że w Nowym Dworze Gdańskim planowane jest stworzenie jednego punktu szczepień masowych (PSM), a w Malborku dwa.

- „PSM w Nowym Dworze Gdańskim znajdować się będzie na tyłach szpitala (koło tzw. budynku pralni). W Malborku jeden punkt szczepień znajdować się będzie przy szpitalu, natomiast drugi w budynku, w którym już niedługo przeniesiona zostanie administracja Spółki, tj. na ul. 500-lecia 23” - informuje Paweł Chodyniak. - „Zakładamy, że w ciągu dnia w każdym z punktów będzie możliwość wykonania co najmniej 200 szczepień, a w jednym punkcie będzie naraz pracowało od 4 do nawet 8 medyków (głównie pielęgniarki). Przy założeniu dostępności szczepionek wszystkie chętne osoby z obu powiatów powinny zostać zaszczepione do końca sierpnia br.”.

 

 

 

 

Kilka ewentualnych lokalizacji.

Dominika Najda ze Szpitali Polskich S.A. zaznacza, że za tworzenie punktów szczepień masowych (PSM) odpowiedzialne są jednostki samorządu terytorialnego, które mogą utworzyć takie punkty ze wsparciem podmiotów leczniczych.

- „Starostwo Powiatowe w Sztumie zorganizowało spotkanie z Dyrekcją Szpitala Polskiego w Sztumie, a także kierownikami i dyrektorami jednostek organizacyjnych w celu omówienia i znalezienia najlepszych rozwiązań, umożliwiających w krótkim czasie przeprowadzenie szczepień jak największej liczby mieszkańców” - informuje Dominika Najda. - „W czasie spotkania dokładnie omówiono przesłane wytyczne oraz dostępne na terenie powiatu zasoby personelu medycznego i infrastruktury. Omówiono również organizację i potencjalne lokalizacje punktów szczepień. Szpital zadeklarował swoją pomoc i wsparcie zarówno przy tworzeniu, jak i prowadzeniu punktów. Obecnie brane jest pod uwagę kilka ewentualnych lokalizacji. Propozycja wypracowana wspólnie między Starostwem i Szpitalem została przesłana Wojewodzie Pomorskiemu, który po akceptacji prześle ją do weryfikacji do Narodowego Funduszu Zdrowia. Po podjęciu decyzji przez Wojewodę, zostaną ustalone szczegóły dotyczące organizacji Punktów Szczepień Masowych”.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Szach i mat.
Szach i mat. 10.04.2021, 01:23
Malbork ma jeden punkt szczepień i 30 szczepionek na tydzień. Skoro w Malborku żyje ok. 1500 osób +80 to dwie szczepionki otrzymają najszybciej za ok. 100 tygodni, pod warunkiem, że dożyją do terminu szczepienia. O kolejnych grupach do szczepienia szkoda wspominać bo zabraknie dziesięciolecia, aby w takim tempie zaszczepić mieszkańców Malborka.
Felix
Felix 10.04.2021, 07:48 (odpowiedź do Szach i mat. )
w Malborku żyje ok. 1500 osób? Kuźwa czas się wyprowadzać
Ha ha ha.
Ha ha ha. 10.04.2021, 14:43 (odpowiedź do Felix)
Umiesz czytać ze zrozumieniem ? Przecież napisał "Skoro w Malborku żyje ok. 1500 osób +80" to te 1500 osób dotyczy ludzi starszych niż 80 lat. Kompromitujesz się lamasie.
Fiona
Fiona 09.04.2021, 17:18
No poprostu nie wierzę proszę najpierw podać jak idą szczepienia w Malborku ile osób 70+ jest zaszczepionych a ile czeka w kolejce wiem, ze jest bardzo dużo osób z tej grupy które nie sa zaszczepione więc o czy my tu mówimy. Szczepienia w Malborku to żenada na żadnej stronie nie ma żadnych informacji ostatnie wpisy styczeń-luty a na stronie sztabu kryzysowego luty 2020 r więc co zrobili nic jak zwykle
Lw
Lw 09.04.2021, 17:46 (odpowiedź do Fiona)
było ogłoszene w m-cu marcu ktore roczniki szczepia ,Do rejstracji wogole nie było kolejki mozna bylo zarejstrowac się z marszu ,a do szczepienia byłam w tym dniu wyznaczonym druga w kolejce .I prosze nie mowic ze nie szczepią kto chciał sie zaszczepic to jest zaszczepiony
Fiona
Fiona 09.04.2021, 19:47 (odpowiedź do Lw)
Nieprawda ludzie stali w kolejkach od 4 rano widziałam jak szłam do pracy a ponadto są ludzie którzy pracują i nie mogą wziąć urlopu żeby stać w kolejce.Moja mama jest osobą nie wychodzącą więc sama nie pójdzie stać w kolejce.Skoro podano dzisiaj,że zaszczepionych jest od grudnia do kwietnia 9.000 osób na 40.000 mieszkańców to proszę powiedzieć ile w tych 9.000 jest medyków i służb mundurowych a ile zwykłych obywateli. Proszę nie mówić że szczepią skoro 30 dawek na tydzień i tylko 1 punkt przez długi czas. 25 marca można było ponownie zapisać osoby 70 + więc zapisane sa dopiero na Maj
mieszkaniecMalborka
mieszkaniecMalborka 09.04.2021, 16:45
Po co tworzyć nowe stanowiska jeżeli mogą szczepić Przychodnie POZ swoich zapisanych pacjentów ,znajduje się tam lekarz rodzinny który zna swoich pacjentów na co chorują i może zakwalifikować do szczepień..Przychodnie spełniają standardy sanitarne i posiadają gabinety zabiegowe w których pracują pielęgniarki wykwalifikowane.