Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Lokalna firma wyróżniona za renowację dachu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

  • Wydanie nr 213/2021
  • 26 marca 2021, 11:51
  • Good One Pr
  • Wiadomości
Malbork. Lokalna firma wyróżniona za renowację dachu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. fot. Good One Pr
Renowacja dachu gdańskiej Bazyliki Mariackiej została wyróżniona w VII edycji konkursu „Pochwal się dachem”. Wydarzenie organizowane jest przez portal dachy.info.pl – najstarszy na polskim rynku serwis poświęcony branży dachowej i dekarskiej. Projekt został nagrodzony w kategorii „Renowacje – pokrycie dachu dachówką ceramiczną mnich-mniszka”. Redakcja doceniła zarówno jakość pracy pochodzącego z Malborka wykonawcy, jak i użyte przez niego materiały.

 

Renowacja dachu zwanego „Koroną Gdańska” była jednym z ważniejszych i bardziej pracochłonnych elementów kapitalnego remontu świątyni, którego zakończenie ogłoszono w styczniu br. Za prace na dachu kościoła odpowiadało malborskie Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków K. Osuchowski A. Babik. Działania prowadzone były pod okiem konserwatora zabytków obejmując m.in. remont więźby i wymianę pokrycia dachowego. Ze względu na wyjątkowy charakter obiektu, wykonawca zastosował historyczny typ dachówki „mnich-mniszka” oraz specjalistyczne membrany dachowe, używane przy renowacjach obiektów zabytkowych.

- „Remontując obiekt takiej klasy nie można iść na kompromisy, jeśli chodzi o jakość materiałów. Dach to jeden z najbardziej narażonych na pożary elementów konstrukcji, czego smutny przykład mieliśmy nie tak dawno w postaci paryskiej katedry Notre-Dame” - tłumaczy Mariusz Długosz, mistrz dekarski i ekspert firmy Dorken Delta. - „By uniknąć podobnej tragedii, w gdańskiej bazylice zastosowano nowoczesne membrany dachowe, które cechują się wysokim poziomem niepalności, wytrzymałością oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Nasze materiały nie po raz pierwszy stosowane są przy renowacji obiektu zabytkowego. Poza Bazyliką Mariacką w Gdańsku użyto ich do ochrony takich obiektów, jak m.in. brama główna Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy Kościół Mariacki w Chojnie”.

 

 

 

 

Wyróżniona w konkursie wymiana pokrycia dachu i remont więźby dachowej to część projektu rewitalizacji Bazyliki Mariackiej realizowanego w latach 2017-2020. Poza remontem dachu, prace objęły też m.in. rewitalizację elewacji i okien witrażowych, przebudowę prezbiterium, adaptację dawnej kotłowni na salę edukacyjną czy prace konserwatorskie przy Ołtarzu Głównym. Remont sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej, środków miasta Gdańska, środków własnych parafii oraz dzięki zaangażowaniu darczyńców.


 

 

 

Informacja i zdjęcia przekazał: Michał Zębik, PR Account Manager Good One Pr

Good One Pr
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.