Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – policyjna akcja informacyjno-edukacyjna.

  • Wydanie nr 146/2022
  • 18 marca 2021, 17:20
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – policyjna akcja informacyjno-edukacyjna. fot. KPP Malbork
Od piątku rusza ogólnopolska akcja „Na drodze - Patrz i Słuchaj”. Jest to kolejna akcja informacyjno – edukacyjna policjantów, która ma na celu zwrócenie uwagi pieszych na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię oraz przebieganiem przez jezdnię. Kierowcom ma przypomnieć o obserwacji drogi, obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych i ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

 

W powiecie malborskim w 2020 r. doszło do 61 wypadków drogowych, z czego 12 było z udziałem pieszych, co stanowi 20 % ogólnej liczby wypadków. Liczba ofiar wśród pieszych to 11 osób rannych i 1 osoba zabita. W wypadkach drogowych z udziałem pieszych poszkodowanymi są zazwyczaj niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy w zderzeniu z maszyną nie mają szans. Wśród tych 12 zdarzeń większość miała miejsce na terenie zabudowanym, w okolicach przejść dla pieszych. W 8 przypadkach sprawcami  byli kierujący, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym, natomiast 4 zaistniałe wypadki, w tym ze skutkiem śmiertelnym, były z winy pieszych, którzy wtargnęli na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.

 

 

 

 

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 

 

 

 

Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co  powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony. Pieszy np. podczas przechodzenia przez jezdnię powinien nie tylko się rozejrzeć, ale również skupić swój słuch, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy. Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.

 

 

 

 

Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci kolejny już rok, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „NA DRODZE - PATRZ I SŁUCHAJ!”, będą informować i edukować uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 

Policja apeluje.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 

Informację i zdjęcie przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.